V Indonésii se opět zachvěla země

Otřesy o síle 6 stupňů na Richterově škále opět zasáhly Indonésii a měly epicentrum u ostrova Sumatra. Jde o následné vibrace po předcházejících vlnách zemětřesení, které vyděsily místní obyvatelstvo o víkendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení v Indonésii

zemětřesení v Indonésii | Zdroj: ČTK

Stejná oblast zažila ničivé zemětřesení a následné vlny cunami v prosinci loňského roku, kdy přišlo o život nejméně 174.000 lidí, dalších asi 50.000 osob se stále pohřešuje. Od té doby se zemské podzemí ohlásilo v Indonésii ještě dvakrát; nejhorší byly následky zemětřesení z 28. března. Otřesy o síle 8,7 stupně Richterovy škály připravily na ostrově Nias o život nejméně 647 osob.

Zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály zasáhlo také Japonsko. Epicentrum se nacházelo nedaleko Tokia asi 60 kilometrů pod povrchem. Japonské úřady dosud nehlásí oběti na životech ani větší hmotné škody. Nehrozí ani případné vlny cunami.

Japonsko je na silná zemětřesení zvyklé, leží totiž v seismicky aktivní oblasti. V říjnu loňského roku zasáhlo region Niiagata na severu Japonska zemětřesení o síle 6,8 Richtera; kromě rozsáhlých hmotných škod přišlo o život asi 40 osob a další tři tisíce lidí utrpěly zranění.

Nejničivější následky zanechalo v posledních desetiletích zemětřesení o síle 7,3 Richterovy stupnice, které v roce 1995 zasáhlo město Kóbe. O život tehdy přišlo téměř šest a půl tisíce obyvatel.

Adam Weiss, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme