V irácké Fallúdže dramaticky přibývá postižených dětí

V iráckém městě Fallúdža se rodí jedenáctkrát víc postižených dětí než v jiných částech Iráku. Vyplývá to z nové vědecké studie, o které informuje britský Guardian. Předpokládá se, že dramatický nárůst takových případů je výsledkem amerického bombardování, kterému byla půlmiliónová Fallúdža vystavená v roce 2004.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jirka Hošek a irácké děti

Jirka Hošek a irácké děti | Foto: Jiří Hošek

Experti se domnívají, že genetické změny v obyvatelích města vyvolala použitá munice s ochuzeným uranem.

Se zdeformovanými končetinami, poškozeným mozkem nebo třeba rakovinou se ve Fallúdže rodí stále více dětí. Příští rok má novou studii provést i Světová zdravotnická organizace.

Alarmující údaje se objevují v posledních letech. Své potomky přivádějí na svět Iráčané, kteří zažili několik týdnů amerického bombardování města nebo se potom vrátili do trosek svých domovů.

Vazba mezi zdravotním postižením a střelami s ochuzeným uranem zatím není jednoznačně prokázaná. Studie citovaná Guardianem ale předpokládá, že genetické změny mohou vyvolávat právě kovy. Ochuzený uran se používá, aby se zvýšila průraznost munice.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme