V irácké Fallúdži přišlo o život už 25 civilistů. Další boje město ještě očekává

Boje v irácké Fallúdži si vyžádaly už nejméně 25 obětí z řad civilistů. Tamní obyvatelé jsou rukojmími v boji mezi Al-Káidou a iráckou armádou. Bojovníci Al-Káidy obsadili město před týdnem a irácká vláda se ho snaží získat zpět pod svou kontrolu. S hlavním úderem ale zatím vyčkává a doufá v pomoc místních kmenů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámští radikálové v ulicích Fallúdže

Islámští radikálové v ulicích Fallúdže | Zdroj: Reuters

„Vyzývám obyvatele Fallúdži a její kmenové vůdce, aby se sjednotili a vyhnali zlotřilé bojovníky. Fallúdžu potkaly boje a destrukce už mnohokrát. Nechceme, aby město znovu trpělo. Sílu nepoužijeme, pokud kmeny prokáží ochotu postavit se Al-Káidě na odpor a vyhnat ji,“ prohlásil irácký premiér Núrí al-Málikí.

Humanitární organizace mluví o katastrofální situaci. Město má přibližně 300 tisíc obyvatel, kteří jsou na jedné straně terorizováni bojovníky Al-Káidy a na druhé straně čekají, jestli irácká armáda zahájí masivní útok proti městu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čerstvé informace z irácké Fallúdži přináší blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Armáda město obklíčila a začíná být problém se zásobováním, dochází plyn, pohonné hmoty a dokonce i potraviny. Situace místních lidí se zhoršuje každý den.

Vláda čeká, zda sunnitské kmeny uposlechnou výzvu premiéra, aby se bojovníkům postavily na odpor. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje, záleží na tom, co vláda kmenovým šejchům nabídne.

Podobnou situaci Fallúdža zažila v letech 2004–2007, kdy do oblasti také infiltrovala Al-Káida. Tehdy zasáhli Američané a některé bojovníky se jim podařilo vyhnat. Zbytek následně vyhnaly právě sunnitské kmeny, za což jim vláda slíbila ústupky i finanční odměnu.

Při tehdejších bojích přišly o život tisíce lidí. Dnes proti Al-Káidě stojí hůře vyzbrojená a vycvičená irácká armáda, výsledek případného střetu by tedy nebyl jasný. Mnohem jistější možností je právě domluva s místními kmeny.

Štěpán Macháček, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme