V iráckém Kurdistánu si udržel moc dosavadní prezident Bárzání

Hlavou kurdské autonomie v severním Iráku zůstane i po sobotních volbách dosavadní tamní prezident Masúd Bárzání. Jeho Demokratické strana Kurdistánu také bude spolu s Vlasteneckým svazem Kurdistánu dál rozhodující složkou regionálního parlamentu. Vyplývá to z výsledků oznámených těsně před dokončením sčítání hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hory Kurdistánu (ilustr. foto) | Foto: krg.org

Bárzání má už teď jistých 69 procent hlasů ze sobotních voleb. Demokratická strana i Vlastenecký svaz, v jehož čele stojí irácký prezident Džalál Tálabání, si udržely i parlamentní většinu trvající už dvě desetiletí. Hodně jim ale ubralo nové Hnutí za změnu, bojující proti korupci a zneužívání moci velkými stranami.

Kurdská reprezentace se často otevřeně staví proti centrální vládě v Bagdádu, například si na vlastní pěst dojednává ropné kontrakty se zahraničními firmami.

O výbušnosti severního Iráku svědčí i to, že se ve středu za Bárzáním zastavil americký ministr obrany Robert Gates. Kurdské hostitele vyzval, aby si urovnali spory s arabskou většinou dřív, než Američané z Iráku stáhnou své vojáky.

Přečtěte si také:
Volby v Kurdistánu
Turecká operace proti PKK v Kurdistánu musí skončit
Turecko zaútočilo na kurdské povstalce na hranicích s Iráke
USA varují před dalšími zásahy Turecka proti Kurdům

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme