V Iráku byl zatčen Saddámův nevlastní bratr

Z amerického balíčku karet s 55 nejhledanějšími prominenty Saddámova režimu ubylo další jméno. V síti skončil nevlastní bratr svrženého diktátora a jeho dlouholetý poradce Sabáví Ibráhím Hasan Tikrítí. Na seznamu figuroval s číslem 36 jako "kárová šestka". Jeho dopadení bez bližších podrobností potvrdila irácká prozatímní vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sabáví Ibráhím Hasan Tikrítí | Foto: GlobalSecurity.org

"Sabáví byl zadržen. Je to velký úlovek," citovala agentura Reuters iráckého vládního činitele. Podrobnosti o Sabávího zatčení zatím nebyly zveřejněny.

V letech 1989-1990 byl Sabáví ředitelem hlavní zpravodajské služby Muchábarát. Po irácké okupaci Kuvajtu v roce 1990 se stal guvernérem v Kuvajtu pro bezpečnostní záležitosti. Podle informací britského tisku po pádu Saddáma Husajna uprchnul do Sýrie.

Z 55 nejvíce hledaných představitelů bývalého režimu je nadále na svobodě přes deset lidí. Nejvýše postaveným z nich je Izzat Ibráhím Dúrí - číslo šest, trefový král - považovaný za Saddámovu pravou ruku. Údajně se skrývá v Sýrii. USA vypsaly 19. listopadu 2003 za informace vedoucí k jeho zadržení odměnu deset milionů dolarů.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme