V Iráku byl zatčen Saddámův nevlastní bratr

Z amerického balíčku karet s 55 nejhledanějšími prominenty Saddámova režimu ubylo další jméno. V síti skončil nevlastní bratr svrženého diktátora a jeho dlouholetý poradce Sabáví Ibráhím Hasan Tikrítí. Na seznamu figuroval s číslem 36 jako "kárová šestka". Jeho dopadení bez bližších podrobností potvrdila irácká prozatímní vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sabáví Ibráhím Hasan Tikrítí

Sabáví Ibráhím Hasan Tikrítí | Foto: GlobalSecurity.org

"Sabáví byl zadržen. Je to velký úlovek," citovala agentura Reuters iráckého vládního činitele. Podrobnosti o Sabávího zatčení zatím nebyly zveřejněny.

V letech 1989-1990 byl Sabáví ředitelem hlavní zpravodajské služby Muchábarát. Po irácké okupaci Kuvajtu v roce 1990 se stal guvernérem v Kuvajtu pro bezpečnostní záležitosti. Podle informací britského tisku po pádu Saddáma Husajna uprchnul do Sýrie.

Z 55 nejvíce hledaných představitelů bývalého režimu je nadále na svobodě přes deset lidí. Nejvýše postaveným z nich je Izzat Ibráhím Dúrí - číslo šest, trefový král - považovaný za Saddámovu pravou ruku. Údajně se skrývá v Sýrii. USA vypsaly 19. listopadu 2003 za informace vedoucí k jeho zadržení odměnu deset milionů dolarů.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme