V Iráku dál pracují čeští archeologové. Jen kousek od pozic Islámského státu

Doslova na dohled černých praporů Islámského státu pracují v severním Iráku čeští archeologové. Zatímco džihádisté památky ničí, a záměrně tak zahlazují historické stopy, tým docenta Karla Nováčka se snaží o pár kilometrů dál o pravý opak. Už čtvrtým rokem rozkrývá síť středověkých islámských měst, která před stovkami let nenávratně zmizela pod zemědělskou krajinou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irák. Týmu šéfuje docent Karel Nováček ze Západočeské univerzity v Plzni

Irák. Týmu šéfuje docent Karel Nováček ze Západočeské univerzity v Plzni | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Uprostřed zoraných polí, asi deset kilometrů jižně od Erbílu, rozdává docent Karel Nováček ze Západočeské univerzity v Plzni pokyny svému týmu.

V těchto místech stávalo středověké město Hazza. Při orbě se dostávají na povrch zlomky keramiky, skleněných nádob, ale také množství původních cihel i stavebního kamene. To všechno archeologové sbírají.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českými archeology, kteří pracují v Iráku, natáčel zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Trojice mladých archeologů se teď rozchází do polí. Budou prohledávat plochu o velikosti asi tři kilometry čtvereční.

Hazza je jednou ze zbylých lokalit, kde může tým po expanzi džihádistů ještě pracovat. „V době, kdy jsem ten projekt připravoval, tak západní část našeho zkoumaného území byla ještě přístupná,“ popisuje Karel Nováček. Mluví o letech 2011 a 2012, loni už začaly být problémy velmi citelné.

Práci archeologům zkomplikoval nejen postup radikálů, ale i rozpad iráckých institucí, se kterými vědci svůj výzkum koordinovali.

„Spolupráce s Mosulem byla rovněž velmi slibně nastartovaná, ale obsazení Mosulu Islámským státem tomu učinilo konec,“ říká Nováček.

Jako pešmergové

V jeho týmu jsou letos dva mladí čeští archeologové a jedna archeoložka. Odjezd do oblasti, ze které média pravidelně přinášejí drastické záběry, pro ně nebyl jednoduchý. Smiřovat se s tím museli i rodiče.

„To, že odjíždím přímo do Iráku, je nijak nepotěšilo. Strach mají určitě, hlásím se jim poctivě každý den," říká Lenka Starková, která tu má na starosti vytváření podkladových map pro terénní výzkumy.

Český tým doplňuje i místní kurdská archeoložka Nermín Amínová.

Irák. Archeologové hodnotí nálezy z dnešního sběru | Foto: Štěpán Macháček

„Naše kurdská kolegyně je osoba, která nemá orientační smysl a nemá strach vůbec z ničeho, takže kdybychom se spolehli jenom na ni, tak už jsme dávno někde na nějakém videu v oranžovém pyžamu,“ říká s nadsázkou Karel Nováček, který tím zároveň připomíná popravy lidí ze Západu, které radikálové natočili na video a zveřejnili.

Nermín Amínová si práci s českými archeology pochvaluje. „Skoro bych řekla, že naše práce je něco jako obranné akce jednotek pešmerga. My ale bráníme tuto zemi vědecky a civilizačně. Bráníme ji proti džihádistům, kteří civilizaci boří a ničí kořeny, ze kterých tato země vyrostla,“ říká kurdská archeoložka.

Lenka Starková svolává vysílačkou ostatní členy týmu. Je čas tuto pracovní fázi ukončit. Teď čeká archeology návrat na základnu do Erbílu. Další den brzy ráno však opět vyrazí do terénu.

Štěpán Macháček, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme