V Iráku nerovnoměrné dodávky pohonných hmot

V Iráku se tvoří u benzínových pump kilometrové fronty. A to přesto, že jde o jednu z nejbohatších zemí na toto černé zlato. A přesto, že benzín a nafta je dodávána v dostatečném množství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

Kilometr i dva jsou dlouhé fronty u řady benzínových stanic. U některých jsou kratší, ale to z toho důvodu, že se auta řadí vedle sebe i do pětistupů, šesti i více stupů, které jsou nepravidelné, a tak připomínají spíš zvláštní shluk automobilů. Většinou je přítomný jeden nebo i několik policistů. Proč jsou tedy fronty? Někdy jsou dodávky paliv nerovnoměrné a tak den dva benzín není. Takže řidiči neberou jen plnou nádrž ale také ještě nejméně dva tři dvacetilitrové ale nejlépe třicetilitrové plastikové kanystry.

V Iráku je veřejným tajemstvím, že s benzínem a naftou se také spekuluje. Říká se, že se pumpař občas dohodne s přepravní firmou, která potřebuje nafty a benzínu moc a moc, a za cenu jednaapůl až dvakrát dražší prodá celou zásilku, která se tak u pumpy ani neobjeví. A pak - kolem poloviny Iráčanů nemá práci. Takže se postaví do fronty nebo poprosí někoho,kdo ve frontě čeká, aby mu benzín nabral.

A ve chvíli, kdy benzín najednou u pumpy není, přijde jejich čas a vydělávají sobě a svým rodinám na živobytí prodejem nejméně dvakrát tak drahého benzínu. Na Blízkém východě i v Iráku je silně vyvinuté a široce rozšířené sociální cítění a proto je těžké přistoupit k razantním opatřením. I když právě to by si mnoho Iráčanů přálo.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme