V Iráku nerovnoměrné dodávky pohonných hmot

V Iráku se tvoří u benzínových pump kilometrové fronty. A to přesto, že jde o jednu z nejbohatších zemí na toto černé zlato. A přesto, že benzín a nafta je dodávána v dostatečném množství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

Kilometr i dva jsou dlouhé fronty u řady benzínových stanic. U některých jsou kratší, ale to z toho důvodu, že se auta řadí vedle sebe i do pětistupů, šesti i více stupů, které jsou nepravidelné, a tak připomínají spíš zvláštní shluk automobilů. Většinou je přítomný jeden nebo i několik policistů. Proč jsou tedy fronty? Někdy jsou dodávky paliv nerovnoměrné a tak den dva benzín není. Takže řidiči neberou jen plnou nádrž ale také ještě nejméně dva tři dvacetilitrové ale nejlépe třicetilitrové plastikové kanystry.

V Iráku je veřejným tajemstvím, že s benzínem a naftou se také spekuluje. Říká se, že se pumpař občas dohodne s přepravní firmou, která potřebuje nafty a benzínu moc a moc, a za cenu jednaapůl až dvakrát dražší prodá celou zásilku, která se tak u pumpy ani neobjeví. A pak - kolem poloviny Iráčanů nemá práci. Takže se postaví do fronty nebo poprosí někoho,kdo ve frontě čeká, aby mu benzín nabral.

A ve chvíli, kdy benzín najednou u pumpy není, přijde jejich čas a vydělávají sobě a svým rodinám na živobytí prodejem nejméně dvakrát tak drahého benzínu. Na Blízkém východě i v Iráku je silně vyvinuté a široce rozšířené sociální cítění a proto je těžké přistoupit k razantním opatřením. I když právě to by si mnoho Iráčanů přálo.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme