V Iráku o víkendu zahynulo na 30 lidí

Násilí v Iráku stále pokračuje. Tento víkend tam při násilných akcích zahynulo na 30 lidí a bylo nalezeno 34 těl už dříve zavražděných osob. Krvavé útoky nepřestaly ani v době nečekané návštěvy americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Šéfka americké diplomacie uznala, že povstání v Iráku je stále velmi krvavé, a domnívá se, že ho mohou potlačit demokratické reformy a silní politici, za nimiž budou Iráčané stát.

Riceová navštívila irácký Kurdistán a později se přesunula do Bagdádu, kde s premiérem Džaafarím hovořila o nutnosti většího zastoupení sunnitů v parlamentním výboru, který bude pracovat na nové irácké ústavě. Zároveň se vyslovila pro dodržení srpnového termínu, do něhož má být text ústavy dokončen.

Irácká vláda dnes zveřejnila bilanci násilí od ustavení nového kabinetu, tedy od konce dubna. Vyplývá z ní, že při atentátech přišlo o život přes 400 iráckých civilistů a další stovky byly zraněny. Vláda za útoky vidí hlavně povstalce z ciziny, kteří nemají politický cíl, ale snaží se postavit irácké občany proti vládě.

Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme