V Iráku přišlo o život 9 amerických vojáků

V Iráku se zřítil další americký vojenský vrtulník. Zemřelo všech devět vojáků na palubě. Američané už také přestávají věřit, že v Iráku objeví zakázané zbraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky vrtulníku | Foto: EPA

Americký vojenský vrtulník Black Hawk havaroval při pokusu o nouzové přistání nedaleko iráckého města Fallúdža západně od Bagdádu. V této oblasti už iráčtí rebelové několikrát zaútočili proti Američanům. Podle vojenského velení není zatím jasné, zda byla helikoptéra zasažena nepřátelskou střelou.

Při včerejším minometném útoku na vojenskou základnu nedaleko Bagdádu zahynul další voják a přes 30 jich bylo zraněno. Počet amerických vojáků, kteří přišli o život v Iráku od skončení hlavních vojenských operací loni na jaře, tak překročil dvě stovky.

Deník The New York Times dnes navíc napsal, že Bushova administrativa už asi přestává věřit v to, že v Iráku najde zbraně hromadného ničení. Ze země už totiž odjíždí skoro 400 odborníků, kteří tam po zakázaných zbraních pátrali. Vyšetřovatelé se tak zatím jenom domnívají, že Saddám Husajn chtěl zbraně vyrábět, ale neměl na to dostatek finančních prostředků.

Začalo propouštění zajatců

Koalice vedená Američany začala propouštět Iráčany, zadržované pro podezření z podílu na násilnostech páchaných proti spojeneckým vojákům. Prvních 60 lidí opustilo vězení v Abú Gharíbu, zhruba 20 kilometrů od Bagdádu.

První propuštění podle agentury AFP tvrdili, že se podrobili čtyřdennímu výslechu. Další řekl agentuře Reuters, že po několika měsících zadržování a špatného zacházení má nyní důvod na Američany zaútočit.

V Iráku je zadržováno na 9500 podezřelých, které Američané takřka denně propouštějí - většinou po 72 hodinách nebo kratší době. Další ale zase zatýkají.

Marika Táborská, Denisa Novotná, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme