V Iráku sčítají hlasy po volbách, účast je přes 60 procent

V Iráku se sčítají hlasy po nedělních parlamentních volbách. Hlasování by mělo do značné míry napovědět, co čeká tento stát v příštích letech. A nakolik je tamější reprezentace schopná spravovat zemi, až postupně odejdou americká vojska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký voják právě opustil volební místnost | Foto: Břetislav Tureček

Kampaň před volbami i samotné hlasování provázely útoky povstalců a místní sítě Al-Káida. Přesto dnes volební komise oznámila, že se do hlasování zapojilo dvaašedesát procent voličů. Podle iráckého poslance Mufída Jazairiho je to jasný úspěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Iráku zhodnotil tamní poslanec Mufíd Jazairi

"Očekávalo se půjde volit něco přes padesát procent lidí, že jich přišlo i přes výhružky Al-Káidy víc, je rozhodně úspěch," řekl Jazairi. Zatím podle něj není jasné, jestli lze volby označit za regulérní.

"Jsou určité výhrady různých politických subjektů. Teprve teď se hlasy začínají sčítat a strany se dozví, kolik jich dostaly a jestli to odpovídá jejich očekáváním," uvedl irácký poslanec. Očekává se, že zvítězí koalice ministerského předsedy Núrího Málikího.

Obama je spokojen

Klidný průběh voleb ocenila řada západních činitelů. "Iráčané navzdory násilí udělali velký krok kupředu v obtížném budování své země," řekl americký prezident Barack Obama. Dodal, že Iráčané vzali osud země do vlastních rukou.

Hlasování nebylo důležité jen pro složení příštího iráckého parlamentu. Pro Spojené státy má být zase hlasování ukazatelem, jestli opravdu mohou z Iráku podle plánu stáhnout všech svých sto tisíc vojáků.

Dobrá bezpečnostní situace je předpokladem toho, aby země, která má třetí největší zásoby ropy na světě, dokázala této své výhody využít. Irák v tuto chvíli těží jen 2,4 milionu barelů ropy denně. V případě postupné politické stabilizace by to přitom do deseti let mohl být až čtyřnásobek tohoto objemu.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme