V Iráku sčítají hlasy z referenda, ústava prý prošla

V historicky prvním referendu o ústavě v Iráku se přišlo hlasovat 65 procent oprávněných voličů. Účast je vyšší než při parlamentních volbách na začátku tohoto roku. Nyní probíhá sčítání hlasů a částečné výsledky budou k dispozici zítra, konečné do pěti dnů. První reakce naznačují, že ústava patrně byla schválena. Všelidové hlasování se obešlo bez většího násilí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

referendum v Iráku

referendum v Iráku | Zdroj: ČTK

Volební účast byla podle odhadů v jednotlivých 18 provinciích velmi různá. V osmi provinciích byla účast větší než 66 procent, v sedmi dalších vyšší než 33 procent a ve dvou pod touto hranicí.

"Je to národ, který umí překonávat překážky. Ukázal, že chce, aby skončilo zlo a teror a aby nastoupily rychlý rozvoj a prosperita," citovala irácká televize citovala nejvyšší představitele země, kteří komentovali vysokou volební účast.

Nejméně voličů se dostavilo v místech, kde žijí sunnitští muslimové. Ve městech Fallůdža a Ramádí západně od Bagdádu, které jsou známé svým odporem vůči irácké vládě, nebyly některé volební urny vůbec otevřeny. To by mohlo znamenat, že nepřišel žádný volič.

Sunnitští povstalci varovali, že se pokusí obyvatele násilím odradit od účasti v referendu. Velení amerických vojsk více než 24 hodin po skončení referenda oznámilo, že se v Ramádí v průběhu hlasování stalo oběťmi útoku pět amerických vojáků. Nepotvrdily se ale předpovědi o připravovaných velkých atentátech.

Mluvčí irácké volební komise Samíra Muhammadová uvedla, většina voličů sunnitské provincie Ninive se v referendu vyslovila pro návrh ústavy. Ninive přitom byla považována za jednu ze tří provincií, kde mohlo voličské "ne" přijetí ústavy zvrátit.

Také americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes při návštěva Londýna uvedla, že návrh nové irácké ústavy zřejmě prošel navzdory překvapivě vysoké účasti sunnitských voličů. Podle šéfa volební komise Abdala Husajna Hendávího je ale zatím brzy na jakékoli odhady výsledků.

Více než 15 milionů registrovaných voličů mělo v referendu odpovědět na otázku: Schvalujete návrh irácké ústavy? Na hlasování dohlíželo 500 zahraničních pozorovatelů a více než 6000 hlasovacích místností střežili iráčtí vojáci a policisté. Za "neuvěřitelně pokojné" označila průběh referenda OSN.

Oficiální výsledek by mohl být znám do pěti dnů. Jestliže ústava projde, budou se do 15. prosince konat parlamentní volby a do konce roku bude mít Irák novou vládu. Jestliže text odmítnou dvě třetiny obyvatel nejméně tří provincií, bude rozpuštěn parlament a práce na ústavě začne od počátku.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme