V Iráku sčítají výsledky referenda o kurdské nezávislosti. Vláda i okolní země hlasování odmítají

V Iráku počítají výsledky referenda o nezávislosti Kurdistánu. Podle zatím posledních informací hlasovaly zhruba tři čtvrtiny oprávněných voličů. Proti referendu protestuje jak irácká centrální vláda, tak i sousední země.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Arbílu už někteří Kurdové v ulicích oslavovali.

V Arbílu už někteří Kurdové v ulicích oslavovali. | Zdroj: Reuters

Předběžné výsledky zatím nejsou známy, dá se ale očekávat, že většina voličů hlasovala právě pro nezávislost Kurdistánu. Erbílská televize Rudow pak informovala o tom, že svůj hlas odevzdalo asi 78 procent ze zhruba pěti milionů oprávněných voličů.

Člen Pešmergů zajišťující bezpečnost během referenda o kurdské nezlosti | Foto: Azad Lashkari | Zdroj: Reuters

Referenda se zúčastnili jak obyvatelé iráckého regionu Kurdistán, tak i lidé z oblastí, které leží mimo tento region, a které dobyly kurdské jednotky v boji proti takzvanému Islámskému státu. Hlasovali etničtí Kurdové i menšiny, které žijí v Kurdistánu jako Arabové nebo Turkméni.

Předpokládá se ale, že tyto menšiny hlasování bojkotovaly, protože s referendem nesouhlasí.

'Obnovení kurdské identity'

Samotné hlasování bylo víceméně poklidné. Na správný chod referenda dohlíželi přímo v Kurdistánu i mezinárodní pozorovatelé. Kurdové ve městě Kirkúk po hlasování bouřlivě slavili.

V ulicích města byla slyšet živá hudba a na silnicích byly kolony troubících aut. Kurdové z okna mávali vlajkami, pak vystoupili a tancovali. Jak potvrzuje volič z města Kirkúk - pro Kurdy to bylo historické referendum.

Kurdové v Iráku hlasují v referendu o nezávislosti. Odjeďte, radí svým občanům v oblasti Turecko

Číst článek

„Je to historický okamžik pro Kurdy a zároveň obnovení kurdské identity města Kirkúk. Světové velmoci rozdělily Kurdy mezi čtyři státy na základě Sykes-Picotovy dohody. Dali jsme najevo nesouhlas s touto dohodou a dokázali jsme, že Kirkúk je kurdským městem," popisoval jeden z voličů.

Úřady ve městě Kirkúk zavedly večer zákaz vycházení, a to hlavně ze strachu, že by oslavy mohly přerůst v nepokoje a potyčky.

Premiér Hajdar Abádí označil referendum za protiústavní. Zdůraznil taky, že ohrožuje jednotu a mír v zemi.

Referendum není závazné a kurdská samospráva chce o dalších krocích jednat s vládou v Bagdádu. To ostatně potvrdil i prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání.

Nesouhlas od sousedů

Sousední státy s referendem nesouhlasí, protože se bojí, že by mohlo rozpoutat podobné hlasování Kurdů i v jejich zemích. Turecko už zavedlo přísnější kontroly na hraničním přechodu Habur. U turecko-iráckých hranic navíc už několik dní cvičí turecké tanky a obrněné transportéry.

Podle agentury Reuters by tato cvičení měla skončit v úterý. Turecký prezident Recep Tayip Erdogan už dřív vyhrožoval, že hranici s Irákem uzavře. Proti kurdskému referendu se už postavila i Sýrie:

„My v Sýrii uznáváme jen jednotný Irák a odmítáme jakékoliv kroky, které by vedly k jeho štěpení. Náš postoj už jsem tlumočil iráckému ministrovi zahraničí,“ popisoval syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.

S referendem nesouhlasí ani Írán, který hlasování označil za nezákonné a zakázal letecké spoje z iráckého Kurdistánu a do něj. Před nepokoji varovaly i Spojené státy a generální tajemník OSN Antonio Guterres.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme