V Iráku se bojuje na několika frontách

Koaliční jednotky svádějí v Iráku možná nejtěžší boje od loňského ukončení hlavních válečných operací. Bojují na třech frontách - v takzvaném sunnitském trojúhelníku mezi městy Fallúdža, Ramádí a Bákubá, dále na jihu, kde dochází ke střetům s tamními šíity, a hlášeny jsou už i střety z převážně kurdského severu země. Nejhorší situace je ve městě Fallúdža, kde se mrtví počítají na desítky. Americká raketa tam zasáhla okolí mešity a zabila asi 40 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje u Fallúdži | Zdroj: ČTK

Radikální šíitský duchovní Sadr opakuje výzvy ke stažení mezinárodních jednotek z Iráku a také z Kuvajtu. Hrozí i představitelům irácké prozatímní vlády, které označuje za kolaboranty. Dnes ale přišel o jednoho ze spolupracovníků, šéfa své kanceláře v Karbale Murtada Musávího.

Sadrova tajemníka zastřelili polští vojáci, kteří v Karbale zabili dalších nejméně 7 členů šíitských milicí. Právě jejich likvidaci si za cíl daly hlavně Spojené státy a potvrdil to i americký generál Mark Kimmitt. Sadrovy milice bojují proti koaličním jednotkám na jihu a v centrální části Iráku.

Příslušníci americké námořní pěchoty nyní bojují ve Fallúdži, kde pátrají po pachatelích atentátu z minulého týdne, kdy byli čtyři američtí obchodníci zabiti a zohaveni. Mešitu ve Fallúdži dnes zasáhla střela odpálená z amerického bojového vrtulníku. Po útoku zahynulo více než 40 lidí. Pentagon tvrdí, že povstalci používají mešity jako úkryt, z kterého střílejí po vojácích.

Z mešit ve městě se ozývají výzvy ke svaté válce proti Američanům. V ulicích se objevily i ozbrojené ženy.

Zhoršující se situaci na řadě míst v Iráku potvrzuje i stažení ukrajinských jednotek z města Kút poté, co se dostaly do ostrých bojů s místními šíity. Od neděle si střety vyžádaly více než 30 mrtvých koaličních vojáků, zabitých Iráčanů je více než 200.

Pentagon ale přesto prohlašuje, že je vše pod kontrolou a není třeba vyslat do Iráku více jednotek. Jak uvádí washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, prezident Bush je neochvějně přesvědčen o vítězství. Američané mají příkaz vyhnout se v Iráku zabíjení nevinných lidí a ničení civilních objektů.

Američtí vládní představitelé jsou velmi znepokojeni bombardováním mešity ve Fallúdže, protože útok na islámské chrámy by mohl spojit odpor iráckých sunnitů a šíitů a mobilizovat arabský svět proti koaličním silám v Iráku.

Robert Mikoláš, Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme