V Iráku se opět zvyšuje napětí mezi šíitskými a sunnitskými Araby

Desítky tisíc sunnitských Arabů protestovaly v Iráku proti šíitské vládě premiéra Málikího. Sunnité tvrdí, že v zemi čelí stále většímu útlaku. Mezi oběma stranami zuřil před několika lety krvavý konflikt, který si vyžádal tisíce mrtvých. Tentokrát je roznětkou protestů zatčení několika bodyguardů. K dobré atmosféře nepřispívá ani zhoršující se situace v Sýrii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagdád | Foto: Martin Dorazín

Deset členů ochranky hlídalo ministra financí Ísávího. Bezpečnost je zatkla s tvrzením, že se podíleli na terorismu. Jenže Ísáví patří k sunnitům. A ti vládu obvinili, že zatýkání je jen dalším dějstvím represí, kterých se prý šíité dopouštějí na jejich menšinové komunitě.

Už delší dobu rostou obavy, že se v Iráku může znovu rozhořet spor mezi oběma tábory. Přispívá k nim skutečnost, že i válka v sousední Sýrii se rychle stává náboženským konfliktem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Iráku mluvil blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Do Iráku už uprchly desítky tisíc uprchlíků ze Sýrie, kteří si přinášejí svá svědectví o tom, čím prošli. Zároveň sunničtí radikálové z Iráku odcházejí do Sýrie bojovat proti režimu Bašára Asada. Iráčané tak velmi dobře vědí, čím jejich souvěrci v sousední Sýrii procházejí. A to vyvolává patřičné vášně.

V Iráku navíc přibývá sporů i mezi Araby a Kurdy. V těchto sporech jde jednoduše o území a o ropu. Na severu Iráku je město Kirkúk, který nyní není v kurdské autonomii, je v převážně arabské části. Ovšem Kurdové už léta od svržení Saddáma Husajna říkají, že se chtějí do Kirkúku vrátit.

Kurdové se navíc rozhodli těžit na vlastní pěst a na vlastní pěst uzavírat vývozní smlouvy se západními firmami. Tím ovšem obcházejí centrální vládu. I to tak je předmětem sporu.

Situaci dosud uklidňoval prezident Džalál Tálabání, ten teď ale po mrtvici leží v nemocnici v Německu.

Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme