V Iráku se osm měsíců od voleb schyluje k sestavení vlády

Poprvé od březnových parlamentních voleb začínají zástupci všech velkých iráckých politických stran jednat o sestavení vlády. Země je už osm měsíců v bezvládí a absence funkční vlády využívají teroristé z Al-Káidy. Zejména poté, co se v srpnu stáhli do kasáren americké jednotky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdský voják na severu Iráku právě odvolil

Kurdský voják na severu Iráku právě odvolil | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Političtí lídři se dnes sešli v kurdském Irbílu, aby dospěli k očekávanému kompromisu. Očekává se, že jednání bude trvat až tři dny.

Sestavení vlády je prý už na dosah ruky. Premiérem má být dál šíita Núrí Málikí, svůj post si podrží i prezident Džalál Talabání.

Vítězná koalice Ajáda Alávího, která sdružuje šíitské i sunnitské laické strany, má vybrat kandidáta na předsedu parlamentu.

Národní irácké hnutí sice volby 7. března vyhrálo, blok dosavadního premiéra Málikího, který skončil druhý získal jen o dva mandáty méně. Koaliční jednání tak uvázla na sporu, kdo má nový kabinet sestavit.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme