V Iráku se shodli na kompromisním návrhu ústavy
Irácká ústava je na světě. Výbor, který text vytvářel, ji předal ke schválení parlamentu. Učinil tak navzdory výhradám menšinových sunnitů, kteří nesouhlasí s budoucím federálním uspořádáním státu. Do 15. října o návrhu pak mají rozhodnout iráčtí voliči v referendu.
Hlavní spor nadále panuje v otázce uspořádání Iráku - šiíté a Kurdové chtějí federativní stát, které dá více moci do rukou jejich oblastí na jihu a severu země. Sunité to však odmítají a přejí si silnou centrální moc v Bagdádu na jakou byli zvyklí za dob Saddáma Husajna.
Podle zpravodajů se Irák v návrhu ústavy nakonec popisuje jako federativní země, ale text nerozebírá, kolik moci budou mít jednotlivé federativní celky. Ačkoli v tom má spočívat ústupek sunitům, podle jejich prvních vyjádření není pro ně tento návrh přijatelný.
Faktem ovšem je, že šiítské a kurdské strany mají v parlamentu většinu a mohou tak schválit, že bude ústava předložena v referendu všem Iráčanům do 15. října tohoto roku. V tom případě ovšem hrozí, že sunnité začnou politický proces obnovy země ignorovat a tím se vytvoří podmínky pro další růst sektářsky či etnicky motivovaného násilí.
Washington si od přijetí ústavy slibuje, že významně přispěje ke zklidnění situace v Iráku. Jak ale informuje redaktor Vít Pohanka, pozorovatelé na místě jsou skeptičtí.