V Iráku skončilo historické referendum o ústavě

Miliony iráckých voličů v referendu rozhodovaly o nové ústavě země. Všelidové hlasování sice zpočátku provázely násilnosti, především v Bagdádu a v Ramádí západně od irácké metropole, později se situace zklidnila. Zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s hlasováním byla ale patrná na každém kroku. V oblastech obývaných Kurdy a šíitskými muslimy byla účast voličů velmi vysoká. Naopak mezi sunnity byl zájem o hlasování poměrně slabý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

referendum o ústavě v Iráku | Zdroj: ČTK

Iráčtí šíité i Kurdové, kteří tvoří většinu obyvatel Iráku, považují cokoliv, co přišlo po Saddámu Husajnovi, za pozitivní. Podle dosavadních předpovědí návrh ústavy podpoří i část sunnitů, však druhá část se postaví proti.

Zatím panuje v Iráku i v regionu přesvědčení, že ústava bude schválena. Půjde ale znovu jen o prozatímní dokument, protože Islámská strana, která zastupuje významnou část sunnitů, si dala podmínku, že do čtyř měsíců bude dojednán upravený návrh ústavy a že do roka proběhne nové referendum.

Výsledky dnešního všelidového hlasování by měly být známy v neděli večer. Podle předsedy volební komise Husajna Hendávího dosáhla účast v referendu 61 procent.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme