V Iráku ubývá vražedných explozí aut

Bezpečnostní situace v Iráku se zlepšuje, násilností ubývá. Podle údajů iráckého ministerstva vnitra zaznamenala četnost násilností od konce června do konce září pozoruhodný pokles o 70 procent oproti předchozímu čtvrtletí. Skoro identický pokrok byl zaznamenán v úbytku atentátů s pomocí automobilů naložených trhavinami na území hlavního města Bagdádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják před zničeným autem polského velvyslance | Foto: AFP

Tento způsob vraždění nevinných lidí v rámci smíšené šíitsko-sunnitské metropole se na celkové bilanci obětí terorismu v zemi podílí nejvíc. Útoky prostřednictvím náloží nastražených u silnic se snížily o 40 procent, o 28 procent poklesl i počet nalezených mrtvých těl v ulicích Bagdádu. Výrazně se zlepšila bezpečnost také například v provincii Anbár, kde se sunnitští kmenoví vůdci přidali na stranu Američanů v boji proti extremistickým souvěrcům z al-Káidy.

Právě v období, od kterého se podle ministerstva vnitra bezpečnostní situace vyvíjí příznivě, dokončily Spojené státy rozmístění dodatečných 30 tisíc vojáků v zemi za účelem likvidace islamistických teroristických skupin, jejichž smrtící sebevražedné útoky byly do té doby hlavně v Bagdádu na denním pořádku.

Přes pozitivní vyznění včerejší zprávy bohužel došlo ve stejný den na iráckém území ke krveprolití - v Bagdádu a Mosulu zemřelo při pumových útocích dohromady pět lidí, šest ozbrojenců pak bylo zabito ve střetech s policií v posvátném šíitském městě Karbalá. Celkově se ale zdá, že - už podle přicházejících agenturních zpráv o atentátech a jejich obětech - je vývoj posledních měsíců velmi nadějný.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme