V Iráku údajně vybuchla bomba se sarinem

V Iráku explodovala nálož, která údajně obsahovala nervový plyn sarin. Stalo se tak vzápětí poté, co ji objevili američtí vojáci. Množství uniklého sarinu prý ale bylo velmi malé a nikdo nebyl zraněn. Oznámil to mluvčí americké armády. Zpráva přišla jen několik hodin po atentátu na předsedu irácké vládní rady Abdaze Záhira Usmána Muhammada, k němuž došlo dnes v Bagádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

místo atentátu | Foto: EPA

K atentátu na šéfa irácké rady se prostřednictvím internetu přihlásila dosud neznámá skupina Hnutí arabského odporu. Muhammada a dalších osm lidí zabil ráno v Bagdádu sebevražedný útočník, který nechal explodovat nálož nastraženou v autě.

Nálož umístěná v autě explodovala v okamžiku, kdy vůz míjel kolonu Abdaze Záhira Usmána Muhammada čekající na vjezd do areálu mezinárodní koalice. Situaci na místě sledovala reportérka TV CNN Stephanie Halasz: "Kolem 9.hodiny 55. minuty místního času vybuchla bomba na jižním konci tzv. zelené zóny, tedy v místě, které okupují koaliční jednotky a právě když Muhammad vjížděl dovnitř, došlo k explozi, při níž zahynul."

Američtí vojáci místo okamžitě uzavřeli a vpouští jen sanitky a požární vozy. Abdaz Záhir Usmán Muhammad v iráckém vedení zastupoval fundamentalistické šíitské extrémistické hnutí Hlas islámu. Byl spisovatelem, filozofem a vydával několika časopisů a novin. Je vůbec prvním členem irácké prozatímní vlády, který zahynul při atentátu. Každý z nich má svou i mezinárodní ochranku, jak ale uvedl diplomatický editor britských Timesů Richard Beeston, právě to je může i ohrozit: "Mají bodyguardy, vojenská auta, atd., ale když máte odhodlaného sebevražedného atentátníka s bombou, jste hodně zranitelní...".

Muhammad byl znám také pod jménem Izzadín Sálim. V irácké vládní radě zastával post jejího předsedy, a to v květnu. V této funkci se členové střídají po měsíci.

Irácký ministr zahraničí Hošiar Zebárí okamžitě prohlásil, že ani Muhamadova smrt nezastaví politický proces, který teď v zemi probíhá. Smrt šéfa irácké rady označil za čin teroristů, který podle něho dokazuje, že nepřátelé změn v Iráku udělají cokoli, aby je zastavili.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme