V Iráku začíná oficiální předvolební kampaň

V Iráku dnes oficiálně začíná kampaň před parlamentními volbami, druhými od svržení režimu Saddáma Husajna před sedmi lety. Hlasování o složení příštího parlamentu se chystá na 7. března. Už měsíce před volbami ale kvůli nim Irák několikrát zabředl do značného politického napětí a dokonce i násilností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják

Americký voják | Foto: National Guard New York

Podle blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislava Turečka jsou tyto volby hodně sledované hlavně proto, že souvisejí s odchodem amerických vojáků ze země:

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Iráku mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

"Jednak jde o vnitřní věc, Irák se může dostat blíže k vysněné stabilitě, která se pořád nedostavuje v míře, jak by si Iráčané představovali. Druhá věc souvisí s americkou zahraniční politikou, protože Američané v podstatě provázali s těmito volbami své stažení většiny svých vojáků ze země."

Obamova vláda řekla, že do letošního srpna stáhne většinu amerických vojáků a v Iráku jich zůstane jen 50 tisíc. Do konce roku by navíc měli odejít všichni.

"Z toho vyplývá, že tyto volby určí, zda se Američanům podaří z Iráku odejít se ctí, alespoň nějakou, a zda tam po nich zůstane nějaký chaos," dodává Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyřazených kandidátech mluvil v poledních Ozvěnách dne zpravodaj Břetislav Tureček.

Vyřazení kandidáti

Kolem uspořádání voleb ale došlo i několika roztrškám. Úřady například vyřadily ze seznamu přibližně 500 kandidátů podezřelých ze svazků se stranou Baas.

"Původně bylo vyřazeno 511 lidí. Poté byl seznam zúžen na 170 a nakonec bylo ještě přidáno 28 osob. Někteří se navíc odvolali a výsledek pro ně skončil pozitivně a voleb se mohou zúčastnit. Zatím ale není jisté kolik lidí bude vyřazeno, rozhodně to budou desítky ne-li stovky," vysvětluje Tureček.

Podle něj by oficiální počet vyřazených kandidátů měl být znám zítra.

Tomáš Pavlíček, Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme