V Iráku zahynuli dva Poláci, bývalí elitní vojáci

Dva bývalí příslušníci polské elitní jednotky GROM přišli o život v Iráku. Pracovali tam jako osobní strážci pro americkou firmu Blackwater, která pronajímá bodyguardy obchodním společnostem působícím při obnově válkou zničené země. Polská ministerstva obrany i zahraničí vyzvala případné další zájemce o práci v Iráku, aby do této země nejezdili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Foto: EPA

V léčce nastražené na silnici vedoucí k bagdádskému letišti zahynuli dva polští ochránci a dva Američané. K atentátu se přihlásila skupina abú Músy Zarkávího, který je považován za vůdce Al-Káidy v Iráku. Podle představitelů Nadace bývalých příslušníků jednotky GROM se tito elitní vojáci nechávali najímat americkými firmami potom, co se na začátku roku rozhodli z jednotky odejít spolu se svým velitelem.

Smrt dvou kolegů nebude mít vliv na odhodlání některých bývalých členů elitní skupiny pracovat v Iráku při ochraně osob. Jsou to lidé připravení na různé nebezpečné situace, uvedl předseda Nadace generál Slawomir Petelicki.

Od začátku irácké operace v ní zahynulo 8 Poláků - čtyři vojáci, dva novináři a teď dva najatí osobní strážci.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme