V Iráku zřejmě budou přepočítávat volební lístky

Irácké úřady přepočítají výsledky březnových parlamentních voleb. Nařízení se týká pouze lístků odevzdaných Bagdádu, přesto ale tento krok může změnit celkový výsledek hlasování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácká republika

Irácká republika | Foto: Emanuel Macoun

Podle dosavadní oficiální verze vyhrál blok vedený bývalým premiérem Ijádem Alávím. Jen o dva mandáty méně ale získal dosavadní předseda vlády Núrí Málikí. Ten si také vytrvale stěžoval na údajné nesrovnalosti, a to zejména v irácké metropoli. Odvolací komise mu teď vyhověla.

Nový parlament má 325 poslanců a 68 z nich volí obyvatelé Bagdádu. Právě rozdělení těchto mandátů se teď bude ručně přepočítávat. Málikí totiž tvrdí, že stávající elektronický systém není spolehlivý a že ho připravil o volební vítězství.

Irácké úřady i zahraniční diplomaté dosud uváděli, že volby proběhly 7. března v pořádku a že případné nesrovnalosti nemohou mít vliv na jejich celkový výsledek. Nové sčítání ale může změnit konečné pořadí a navíc také prodlouží sestavování vlády.

Za budoucího premiéra se považují jak Aláví, tak Málikí. Oba ale potřebují k zajištění parlamentní většiny koaliční partnery.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme