V íránském parlamentu zaútočili teroristé. Dovnitř se dostali v převlečení za ženy

Nejméně dvanáct lidí zabili neznámí ozbrojenci při dvou útocích v íránském hlavním městě Teheránu. Jedna skupina útočila u mauzolea ajatolláha Chomejního na jihu metropole a zabila nejméně jednoho člověka. Druhá skupina vtrhla do budovy parlamentu.

Aktualizujeme Teherán (Aktualizováno: 13:01 7. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do parlamentu vnikla čtveřice mužů a zabila nejméně sedm lidí. Podle některých informací vzala i rukojmí. Íránská státní televize krátce po poledni informovala, že všichni čtyři útočníci jsou mrtví. 

„Jeden z útočníků v parlamentu byl zastřelen a jeden se zabil za pomoci vesty s výbušninami," sdělil tamní náměstek ministra vnitra. Muži se do objektu podle něj dostali v převlečení za ženy.

Poslanec Elias Hazrati ještě dříve uverdl, že muži byli vyzbrojeni pistolí a dvěma útočnými puškami typu AK-47. Další poslanec, kterého citovala agentura ISNA, sdělil, že jednoho z útočníků na místě obklíčily bezpečnostní složky.

Ke střelbě došlo i na jihu Teheránu u mauzolea ajatolláha Chomejního. Tam podle agentury FARS útočili čtyři ozbrojenci. Mauzoleum je vedle hřbitova obětí irácko-íránské války a také je tam uložen zakladatel islámské republiky a na místo jezdí poutníci i organizované zájezdy.

Tři muži tam začali střílet do návštěvníků. Čtvrtý se odpálil před policejní stanicí, která je přes ulici. Nejméně jednoho člověka atentátníci zabili a několik zranili. Jednoho útočníka zastřelily zasahující bezpečnostní složky, jeden spáchal sebevraždu, když spolkl kyanidovou kapsli, třetího podle agentury FARS policisté zatkli. Přicházejí ale i informace o tom, že výbuchy u mauzolea byly dva. Záběry z místa činu zachycují výbuch a části těla útočníka roztroušené po okolí.

Íránské úřady oznámily, že se jim povedlo zadržet třetí teroristickou skupinu a zabránit tak dalšímu útoku. Požádaly zároveň obyvatelé, aby se vyhýbali veřejné dopravě.

K útoku se přihlásila skupina Islámský stát, ta se ale k větším útokům hlásí téměř pokaždé. Tentokrát ovšem zveřejnila i video útočníka přímo z budovy parlamentu. Expert teheránské univerzity Mohammad Marandí pak ve vysílání televize PressTV naznačil, že by za atentátem mohla stát lidová organizace Lidoví Mudžáhedíni, a to na základě použití zmíněné kyanidové kapsle.

Eva Mošpanová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme