V íránských prezidentských volbách vede s velkým náskokem liberální kandidát

Z Íránu přicházejí první dílčí výsledky včerejších prezidentských voleb. Nejvíce hlasů podle průběžných údajů dostal duchovní Hasan Rouhání, prakticky jediný kandidát, za kterým se těsně před volbami spojili liberálně smýšlející voliči.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský duchovní Hasan Rouhání (uprostřed)

Íránský duchovní Hasan Rouhání (uprostřed) | Zdroj: Reuters

Čekalo se nudné vítězství některého z konzervativních kandidátů, nakonec je z toho velmi napínavé drama. Podle průběžných výsledků totiž nevyhrává nikdo z předpokládaných favoritů, ale naopak opoziční kandidát.

Zdaleka ještě nejsou sečtené všechny hlasy. Dosavadní výsledky ale ukazují, že Hasan Rouhání dostal něco málo přes 50 procent odevzdaných hlasů. Další v pořadí, konzervativní starosta Teheránu Mohammad Báker Kálíbáf, má proti Rouhánímu asi jenom poloviční zisk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Íránu sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Vyhodnocování je daleko pomalejší, než před čtyřmi lety. Tehdy bylo hlasování podle kritiků zmanipulované ve prospěch dosluhujícího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Někteří voliči k tomu ironicky poznamenávají, že tentokrát hlasy někdo opravdu sčítá.

Rouháního popularita strmě vylétla až těsně před volbami, když opoziční vůdci apelovali na své voliče, aby hlasování nebojkotovali, ale aby podpořili právě tohoto klerika. Teď se dokonce může stát, že pokud Rouhání skutečně získá přes 50 procent, volby budou oproti všem předpovědím rozhodnuté už v prvním kole.

Rouhání vedl dlouhá léta za Írán jednání o jaderném programu své země, byl předsedou Nejvyšší rady národní bezpečnosti a právě i za něj zhruba před několika lety Íránci podepsali dodatečný protokol ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní.

Protokol umožňoval náhlé a nečekané inspekce jaderných zařízení. V té době také Írán pozastavil obohacování uranu. Teprve, když Teherán dospěl k závěru, že nedostal patřičnou protihodnotu od Západu, vrátil se k původnímu provozu a postupu. V současné době tak obohacuje uran dál.

Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme