Izrael podle médií zaútočil na Írán malými drony. Zasáhl leteckou základnu u města Isfahán

Izraelský útok na Írán v pátek brzy ráno podle listu The New York Times (NYT) zasáhl leteckou základnu poblíž středoíránského města Isfahán. Íránská média informovala o explozích v důsledku práce protivzdušné obrany. Případný rozsah škod zatím není znám. Blízkovýchodní země v některých oblastech dočasně pozastavily provoz letišť.

Teherán (Aktualizováno: 8:09 19. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v íránském Teheránu prochází kolem propagandistického plakátu

Muž v íránském Teheránu prochází kolem propagandistického plakátu | Foto: AFP | Zdroj: Profimedia

Podle NYT, který se odvolává na informace od dvojice izraelských a trojice íránských činitelů, šlo o útok malými drony, které možná startovaly z území Íránu. Další skupina malých dronů byla podle íránských činitelů sestřelena v oblasti města Tabríz na severozápadě země.

Íránské agentury uvedly, že z obou měst byly hlášeny exploze. Jaderná zařízení podle nich zasažena nebyla. Že nejsou poškozena, potvrdila podle agentury Reuters i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Podle mne odveta bude, míní analytička Irena Kalhousová. Izrael ji ale musí dobře nakalibrovat

Číst článek

Polooficiální íránská agentura Fars informovala o třech výbuších severozápadně od Isfahánu, později napsala o třech dronech, které sestřelila protivzdušná obrana. Jeden z vysoce postavených íránských velitelů podle Reuters uvedl, že „hluk“ nad Isfahánem způsobila protivzdušná obrana, která se zaměřila na „jeden podezřelý objekt“.

Žádné oficiální zprávy o škodách zatím nejsou. Íránští představitelé tvrdí, že k Íránu nebyly vyslány žádné střely. Televize Fox News s odvoláním na vojenský zdroj sdělila, že šlo o „omezený útok“, na němž se nepodílely USA, i když o něm byly dopředu informovány.

Na Blízkém východě se tak ještě více vyostřila napjatá situace poté, co Írán minulý víkend poprvé přímo zaútočil na Izrael. Na ten vyslal na 300 raket a útočných dronů, Izrael a jeho spojenci prakticky všechny zlikvidovali, škody vznikly minimální.

Íránský úder byl reakcí na útok na íránský konzulát v Damašku, který je připisován Izraeli a při němž 1. dubna zemřelo několik představitelů íránských revolučních gard včetně dvou generálů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme