V Íránu se znovu střetli stoupenci a odpůrci tamního režimu

V Íránu pokračují už třetí den pouliční násilnosti, které inspiroval podobný vývoj v arabských zemích. Také íránští demonstranti otevřeně požadují pád režimu a někteří volají po smrti nejvyššího vůdce ájatolláha Chámeneího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán, protesty pokračují. | Foto: ČTK/AP

Při potyčkách zatím zahynuli dva lidé. Pohřeb jednoho z nich se ráno stal roznětkou dalších krvavých střetů. Smuteční obřad za zabitého studenta zorganizovala vláda. Opozice to označuje za cynické zneužití jeho smrti.

Student umění Sán'e Žále zemřel v pondělí, když ho na ulici zastřelil neznámý útočník. Vláda tvrdí, že se stal obětí některého z demonstrantů a právě proto mu uspořádala pohřeb. Žáleho přátelé a další aktivisté ale tvrdí, že ho zabily pořádkové síly. Označují ho za zeleného mučedníka, podle symbolické barvy hnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je zastřelený Sán'e Žále mučedník opozice nebo vládní aktivista? Odpověď hledal zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Opoziční vůdce Mír Hosejn Músaví postup státní bezpečnosti odsoudil. Prohlásil také, že opoziční hnutí není nijak napojené na cizí vlády. Demonstrantům už ale otevřeně a opakovaně vyjádřily podporu Spojené státy. Teheránský režim to využívá k diskreditaci opozičních představitelů.

Stoupence do ulic posílá i vláda

A právě po sérii protivládních demonstrací svolává své stoupence do ulic také vláda. V pátek by měli demonstrovat na podporu režimu a naopak odmítnout opozici. Tak alespoň chystané akce popisují provládní média. Organizátoři od nich očekávají, že dají najevo své znechucení nad Západem podporovanou opozicí.

Situace v íránských městech se nicméně velmi těžko sleduje. Úřady zpomalily internet a západní novináři mají zákaz demonstrace osobně sledovat. Opoziční internetové stránky jsou plné autentických videí, ale také propagandy.

Igor Maňour, Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme