V Íránu začaly ostře sledované volby příštího prezidenta

Íránci dnes v prvním kole volí příštího prezidenta. Funkci obhajuje Mahmúd Ahmadínežád, který argumentuje hlavně sociálními programy za své čtyřleté vlády. Všichni tři jeho protikandidáti se ale shodují, že prezident přivedl zemi do vážných ekonomických těžkostí a do mezinárodní izolace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební kampaň v Íránu

předvolební kampaň v Íránu | Zdroj: ČTK

Íránské televizní kanály od rána ukazují fronty před volebními místnostmi a zahraniční novináři byli vpuštěni pouze na vybraná hlasovací místa.

Vedení země obvykle vydává vysokou účast za důkaz loajality občanů náboženskému zřízení. Přesto se dá čekat, že dnes lidí přijde opravdu hodně, a to kvůli zájmu Íránců samotných.

Volby dnes budou trvat až dlouho do večera. První výsledy se čekají zítra. Největší tábor příznivců a také největší šance na úspěch mají Ahmadínežád a nová ikona mladých Íránci toužících po změně, tedy bývalý premiér z 80. let Mír-Hosejn Músaví.

Ve zdejších médiích už se objevily náznaky, že nespokojenost některého tábora s výsledkem a také podezření na volební machinace může vést k nepokojům. Bezpečnostní aparát už proto varoval, že v takovém případě tvrdě zakročí.

Hlasování předcházela bezprecedentní předvolební kampaň, na které se v ulicích velkých měst aktivně podílely miliony lidí. Samotní kandidáti si v televizních debatách vyměňovali ostré útoky. Bojovná nálada panovala i mezi voliči. Ti neváhali na veřejnosti často velmi tvrdě kritizovat i prezidenta, třeba když ho označovali za lháře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si: Kampaň před volbami íránského prezidenta popisuje zpravodaj Břetislav Tureček v reportáži Zblízka

Přečtete si také:
V Íránu vyvrcholila kampaň před volbou prezidenta
Íránskému prezidentovi Ahmadínežádovi hrozí žaloba za pomluvu
Írán zablokoval před prezidentskými volbami přístup na Facebook
Ahmadínežád bude mít v íránských prezidentských volbách tři soupeře
Ahmadínežád čelí obvinění, že si kupuje íránské voliče rozdáváním brambor
Ahmadínežád se chce znovu ucházet o funkci íránského prezidenta
V Íránu budou dál vládnout konzervativní náboženské frakce
Volby v Íránu pod ostrou kritikou USA
Írán si za prezidenta zvolil zarytého konzervativce

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme