V Íránu zatkli mladého Slováka, údajně spolupracoval s CIA

Měla to být práce v Íránu, nakonec je z toho íránské vězení. Do problémů s íránskými úřady se dostal mladý Slovák, který měl být údajně špionem ve službách USA. Kauza teď zaměstnává slovenskou diplomacii. Mladík se objevil na internetovém videu, kde klidně vypráví o tom, že spolupracoval s americkou zpravodajskou službou CIA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán je město pod horami | Foto: GhostWind

Jmenuji se Matej Valuch a pocházím ze Slovenska, říká v úvodní sekvenci 20minutového filmu mladík v saku a košili, evidentně bez jakýchkoli náznaků stresu. Podle deníku SME, který se odvolává na slovenské ministerstvo zahraničí, odešel mladík do Íránu teprve v létě, měl tam pracovat v sektoru komunikací.

Své rodině na Slovensku se naposledy ozval loni v prosinci s tím, že na Vánoce nepřijede. A pak už ho rodina mohla vidět jenom na videu, které se mezitím objevilo na serveru YouTube. Natočit ho měla íránská tajná služba.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze mladého Slováka zatčeného v Íránu za údajnou špionáž informoval zahraniční zpravodaj Vojtěch Berger

Film pojednává o západních špionech v Íránu a výpověď mladého Slováka je jen jednou z jeho částí. Zatčený muž sedí v obleku a naprosto uvolněně v koženém křesle vypráví o tom, jak se měl zaplést s americkou tajnou službou. I vizuálně je to velmi překvapivé, záběry nejsou točené v žádné podzemní kobce, ale někde v hotelu.

Snímek odvysílala íránská státní televize. Rozhovor se zatčeným Slovákem probíhal anglicky, přes něj šel ještě perský dabing. Pokud je dabing věrný, Valuch říká, že se v roce 2008 zaregistroval na jednom internetovém serveru jako zájemce o práci.

Kontaktovala ho firma, s jejímiž zástupci se scházel například v Paříži, ale postupně zjistil, že je to jen krytí právě pro CIA. Měl shánět informace o citlivých informačních a průmyslových oborech a pomáhat infiltrovat další osoby do íránské společnosti.

Neví se, kde je muž vězněn

Mladíkova rodina na Slovensku to označuje za nesmysl, Matej Valuch neumí ani persky a neměl nikdy ambice být špionem.

Slovenskému ministerstvu zahraničí se zatím případ nepodařilo objasnit. Dostalo pouze oznámení, že slovenský občan byl zatčen na základě podezření z ohrožování státní bezpečnosti. Od té doby ministerstvo žádá o povolení navštívit muže v íránském vězení. Neví se ale ani, ve kterém vězení je.

Kolem celé kauzy se vynořuje řada nejrůznějších teorií. Velkým otazníkem zůstává, proč by se mladý Slovák, i kdyby agentem CIA skutečně byl, k tomu takto přiznával.

Vojtěch Berger, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme