V Íránu zatkli mladého Slováka, údajně spolupracoval s CIA

Měla to být práce v Íránu, nakonec je z toho íránské vězení. Do problémů s íránskými úřady se dostal mladý Slovák, který měl být údajně špionem ve službách USA. Kauza teď zaměstnává slovenskou diplomacii. Mladík se objevil na internetovém videu, kde klidně vypráví o tom, že spolupracoval s americkou zpravodajskou službou CIA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán je město pod horami

Teherán je město pod horami | Foto: GhostWind

Jmenuji se Matej Valuch a pocházím ze Slovenska, říká v úvodní sekvenci 20minutového filmu mladík v saku a košili, evidentně bez jakýchkoli náznaků stresu. Podle deníku SME, který se odvolává na slovenské ministerstvo zahraničí, odešel mladík do Íránu teprve v létě, měl tam pracovat v sektoru komunikací.

Své rodině na Slovensku se naposledy ozval loni v prosinci s tím, že na Vánoce nepřijede. A pak už ho rodina mohla vidět jenom na videu, které se mezitím objevilo na serveru YouTube. Natočit ho měla íránská tajná služba.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze mladého Slováka zatčeného v Íránu za údajnou špionáž informoval zahraniční zpravodaj Vojtěch Berger

Film pojednává o západních špionech v Íránu a výpověď mladého Slováka je jen jednou z jeho částí. Zatčený muž sedí v obleku a naprosto uvolněně v koženém křesle vypráví o tom, jak se měl zaplést s americkou tajnou službou. I vizuálně je to velmi překvapivé, záběry nejsou točené v žádné podzemní kobce, ale někde v hotelu.

Snímek odvysílala íránská státní televize. Rozhovor se zatčeným Slovákem probíhal anglicky, přes něj šel ještě perský dabing. Pokud je dabing věrný, Valuch říká, že se v roce 2008 zaregistroval na jednom internetovém serveru jako zájemce o práci.

Kontaktovala ho firma, s jejímiž zástupci se scházel například v Paříži, ale postupně zjistil, že je to jen krytí právě pro CIA. Měl shánět informace o citlivých informačních a průmyslových oborech a pomáhat infiltrovat další osoby do íránské společnosti.

Neví se, kde je muž vězněn

Mladíkova rodina na Slovensku to označuje za nesmysl, Matej Valuch neumí ani persky a neměl nikdy ambice být špionem.

Slovenskému ministerstvu zahraničí se zatím případ nepodařilo objasnit. Dostalo pouze oznámení, že slovenský občan byl zatčen na základě podezření z ohrožování státní bezpečnosti. Od té doby ministerstvo žádá o povolení navštívit muže v íránském vězení. Neví se ale ani, ve kterém vězení je.

Kolem celé kauzy se vynořuje řada nejrůznějších teorií. Velkým otazníkem zůstává, proč by se mladý Slovák, i kdyby agentem CIA skutečně byl, k tomu takto přiznával.

Vojtěch Berger, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme