V Íránu získává podporu facebooková kampaň proti povinnému zahalování žen

V Íránu se rozhořela debata o nošení hidžábu, tedy šátku, kterým si muslimky zahalují hlavu a krk. V zemi je pro všechny ženy ze zákona povinný už tři desítky let. Kampaň zatím existuje pouze na Facebooku. Stránka je v perštině a už ji podpořilo necelých 17 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniele už prý v nikábu ani není horko | Foto: Břetislav Tureček

Kampaň doprovází fotografie Íránek, které se nechaly na Západě vyfotit bez šátku. Objevují se ale i obrázky žen s nezahalenou hlavou pořízené zjevně v samotném Íránu.

Na stránku přicházejí podpůrné vzkazy od mužů, ale i od žen, které se sice hidžábu nebo přísnějšího čádoru nevzdávají, zastávají ovšem názor, že by do podobného oděvu neměl být nikdo nucen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček informuje o kampani proti povinnému nošení hidžábu v Íránu

„Těžko říci, jestli se taková facebooková kampaň nevyčerpá, tak jako už se to v minulosti několikrát stalo. A také si musíme uvědomit, že Facebook je pořád jenom otázkou určité menší výseči společnosti,“ uvažuje blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček.

Není náhodou, že se kampaň proti hidžábu objevila právě v Íránu. Jedná se totiž o jedinou zemi, kde je zakrývání hlavy pro ženy povinné.

Po revoluci, která před 33 lety svrhla šáha, se dostali k moci islamisté a povinné zahalování žen bylo jedním z nově zavedených zákonů. Pohybovat se na veřejnosti bez zahalené hlavy mají zakázáno i příslušnice křesťanské menšiny.

Stejně tak cizinky nebo turistky by měly mít přes hlavu alespoň symbolicky nějaký lehký šátek. Boky a stehna by jim pak měla zakrývat například delší košile nebo lehký baloňák. Úřady jsou k nim ovšem shovívavější než k místním ženám.

Mnoho Íránek se ale záměrně snaží, aby jim šátek hlavu zakrýval co nejméně. Občas proto dokonce dochází k raziím mravnostní policie, která zkoumá, jestli ženám a dívkám z pod šátku nevykukuje moc vlasů.

Teď sice Íránky proti šátku bojují, zajímavé ale je, že podobně ve 30. letech protestovaly, když chtěl tehdejší šáh jakékoliv zahalování zcela zakázat. Po lidových bouřích nakonec zákon přijat nebyl.

Břetislav Tureček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme