V Irsku končí kampaň před referendem o Lisabonské smlouvě

Úderem půlnoci skončí v Irsku kampaň před pátečním referendem o Lisabonské smlouvě. Podle posledních průzkumů zatím převažují zastánci dokumentu, který má zjednodušit fungování evropských institucí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dublin | Foto: Jaromír Marek

Zastánci i odpůrci smlouvy dnešek využili k poslední snaze získat na svou stranu nerozhodnuté voliče. Těch je podle průzkumů necelých dvacet procent, což je výrazně méně než loni, kdy Irové smlouvu odmítli. Jeden z hlavních odpůrců smlouvy, krajně levicový europoslanec Joe Higgins ale Českému rozhlasu řekl, že Irové Lisabon odmítnou i tentokrát.

"Lisabonská smlouva vyhovuje velkému byznysu, korporacím, zbrojařskému průmyslu a politickým elitám. Zájmům normálních pracujících je nepřátelská."

Podle analytiků nicméně Irové v současné ekonomické krizi smlouvu nejspíš podpoří. Převažuje pocit, že v době problémů je třeba být na jedné lodi s ostatními Evropany. Výsledky referenda se ale dozvíme až v sobotu, kdy v Irsku začne sčítání hlasů.

Ondřej Houska, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme