V ISS je první vesmírný turista

Ruská kosmická loď Sojuz dnes krátce před 10:00 SELČ úspěšně přistála u Mezinárodní orbitální stanice ISS. V její tříčlenné posádce jsou dva ruští kosmonauti a první vesmírný turista, americký multimilionář Dennis Tito.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sojuz TM 32 se k Mezinárodnímu orbitálnímu komplexu přiblížil asi hodinu a půl před spojením na vzdálenost 200 km a začal závěrečný manévr. Ten probíhal v automatickém režimu, i když velitel lodi a palubní inženýr byli připraveni na ruční ovládání rakety. Přibližování Sojuzu začalo poté, co se od stanice večer odpojil americký raketoplán Endavour a zamířil na Zemi. Podle sdělení Střediska řízení kosmických letů v Korojevu u Moskvy se celá trojice včetně amerického vesmírného turisty Denise Tita cítí dobře.

Hlavním úkolem posádky kosmického taxi, jak vesmírné lodi Sojuz v Rusku přezdívají, je dopravit k mezinárodní stanici novou loď Sojuz TM, která jako záložní záchranná raketa vymění loď, se kterou přiletěla k orbitálnímu komplexu dlouhodobá posádka v listopadu minulého roku. Návrat lodi Sojuz je plánován na 6.květen.

Markéta Kaclová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme