V ISS je první vesmírný turista

Ruská kosmická loď Sojuz dnes krátce před 10:00 SELČ úspěšně přistála u Mezinárodní orbitální stanice ISS. V její tříčlenné posádce jsou dva ruští kosmonauti a první vesmírný turista, americký multimilionář Dennis Tito.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sojuz TM 32 se k Mezinárodnímu orbitálnímu komplexu přiblížil asi hodinu a půl před spojením na vzdálenost 200 km a začal závěrečný manévr. Ten probíhal v automatickém režimu, i když velitel lodi a palubní inženýr byli připraveni na ruční ovládání rakety. Přibližování Sojuzu začalo poté, co se od stanice večer odpojil americký raketoplán Endavour a zamířil na Zemi. Podle sdělení Střediska řízení kosmických letů v Korojevu u Moskvy se celá trojice včetně amerického vesmírného turisty Denise Tita cítí dobře.

Hlavním úkolem posádky kosmického taxi, jak vesmírné lodi Sojuz v Rusku přezdívají, je dopravit k mezinárodní stanici novou loď Sojuz TM, která jako záložní záchranná raketa vymění loď, se kterou přiletěla k orbitálnímu komplexu dlouhodobá posádka v listopadu minulého roku. Návrat lodi Sojuz je plánován na 6.květen.

Markéta Kaclová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme