V Istanbulu skončil summit NATO

Poslední den summitu Severoatlantické aliance v Istanbulu patřil schůzce Výboru NATO-Ukrajina a zasedání Rady euroatlantického partnerství. Ve městě stále platí přísná bezpečnostní opatření, přesto došlo na istanbulském letišti k výbuchu, který zranil tři lidi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush v Turecku | Zdroj: ČTK

Po úspěšném jednání o misích NATO v zahraničí, vrcholil summit rozhovory s partnerskými státy. Afghánský prezident Hamíd Karzáí poděkoval Severoatlantické alianci za posílení mise v Afghánistánu. Jak řekl, nové posily usnadní uspořádání voleb v září i a přispějí ke zlepšení bezpečnostní situace v zemi. Jak ale dodal, k jejich vyslání by mělo dojít co nejrychleji. Karzáí v Istanbulu také prohlásil, že stav země se zlepšuje. Fungují svobodná média a k volbám se zaregistrovalo přes 5 milionů voličů včetně žen. Země ale potřebuje bezpečnost a ekonomickou stabilitu.

Na summit také zavítal ukrajinský prezident Leonid Kučma. Vyslechl si sice poděkování za zapojení Ukrajiny do zahraničních misí, ale také mu bylo jasně řečeno, že o přijetí do aliance může jeho země usilovat až potom, co budou na Ukrajině respektována demokratická pravidla, včetně uspořádání svobodných prezidentských voleb.

Summit přinesl určité oteplení do eroatlantických vztahů. Francouzský prezident Jacques Chirac na závěr summitu prohlásil, že vztahy s americkým prezidentem Bushem nepovažuje špatné, důležitá je otevřenost názorů. Podle německého kancléře Schrödra se díky vystupování amerického prezidenta podařilo rozpory překonat.

Závěrečný den summitu poznamenal i incident na istanbulském letišti. Tam byli tři lidé zraněni při výbuchu bomby nastražené v letadle turecké státní společnosti Turkish Airlines. Stalo se tak, když do letounu, který přiletěl z Izmiru na západě země, vstoupila úklidová četa. Jeden z jejích členů chtěl otevřít náprsní tašku, která zůstala na sedadle, a ta explodovala. Zatím není jasné, kdo za útokem stojí.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme