V Itálii budou souzeni somálští piráti, hrozí jim až dvacetiletý trest

V Římě bude dnes zahájen první proces se somálskými piráty. V říjnu minulého roku přepadli v Adenském zálivu italskou kontejnerovou loď Montecristo. Osvobodily ji až britské jednotky o několik dní později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská loď Bainbridge na cestě k somálským břehům | Foto: www.navy.mil

Velká Británie předala Itálii jako piráty 13 Somálců. Čtyři z nich jsou ale mladiství a budou souzeni soudem pro mladistvé. Proces s nimi začne za dva týdny. Devět dospělých Somálců, zadržených britskými vojáky, riskuje až dvacetiletý trest odnětí svobody.

Všichni jsou obžalovaní z drancování, způsobení materiálních škod, z přechovávání válečných zbraní a také z terorismu. Výkupné, které požadovali a které se obvykle pohybuje kolem 10 milionů dolarů, bylo podle obžaloby určeno na financování terorismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar přibližuje okolnosti soudu se somálskými piráty

Obhájce Somálců ale tvrdí, že se jednalo jen o rybáře, kteří se sami stali obětí útoku skutečných pirátů. Mezi piráty údajně patřili také dva Pákistánci, které rovněž zadrželi Britové, později ale byli propuštěni na svobodu.

Obdobné procesy se v posledních letech konaly například v Americe, na Seychelách, v Nizozemsku, ve Španělsku nebo ve Francii, v Itálii se ale bude jednat o první soud tohoto druhu.

„Velice často v minulosti docházelo k tomu, že útočníci nebyli dopadeni a že nakonec rejdaři, nebo lépe řečeno majitelé lodí prostřednictvím italské vlády dali přednost tomu zaplatit útočníkům výpalné a zachránit tak nějakým způsobem jak majetek, tak především posádky lodí. Tohle je první případ, kdy útočníci jsou postaveni v Itálii před soud,“ potvrzuje spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar.

Vědunka Lunardi, Igor Maňour, Josef Kašpar, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme