V Itálii by se mohly počátkem února konat předčasné volby

Podle Silvia Berlusconiho by se měly v Itálii počátkem února konat předčasné volby. Sám v nich ale kandidovat nebude. Italský premiér to řekl poté, co se rozhodl podat demisi. Odstoupí ale až ve chvíli, kdy parlament schválí rozpočet i s protikrizovými opatřeními. Kvůli jejich urychlenému schválení apeloval Berlusconi i na opozici. Část se vyjádřila k apelu vstřícně, větší část jej ale odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reformní kroky by chtěl Berlusconi představit na summitu G20 v Cannes

Reformní kroky by chtěl Berlusconi představit na summitu G20 v Cannes | Zdroj: Reuters

Část opozice, zejména centristé, reagovala na apel premiéra Berlusconiho vstřícně, krajně levicové složky ho zamítly a hlavní síla opozice, Demokratická strana, se jasnému vyjádření vyhýbá. Chtěla by úřednickou vládu, s kterou by mohla společně s vládní většinou, nebo její částí, znovu vyjednávat o reformách požadovaných Evropskou unií.

Jak ale upozornila italská spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi, i v Demokratické straně se ozývají hlasy, požadující realističtější a pozitivnější přístup k reformám, tedy jejich schválení bez velkých manévrů a podmiňování.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji v Itálii informovala v Ranním Radiožurnálu římská spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi.

Po demisi premiéra Berlusconiho se rýsují tři scénáře, a jak dodává Lunardi, prozatím žádný nemá dostatečnou podporu a žádný nesklízí velké nadšení. Berlusconi se údajně pokusí navrhnout na křeslo premiéra některého z předních představitelů jeho strany, tak aby se nezměnila koalice. Tento scénář podporuje také Liga severu, která sehrála velmi důležitou, prakticky rozhodující roli v rozhodnutí premiéra o demisi.

Podle Josefa Kašpara, spolupracovníka ČRo v Itálii, se ale Berlusconi ještě nevzdal a snaží se získat čas. „Je sice ve velice obtížné situaci, která je spojená s hospodářskou situací na mezinárodních finančních trzích, ale on bude bojovat do posledního okamžiku pro to, aby v politice zůstal,“ řekl na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším možném vývoji v Itálii jsme na Rádiu Česko mluvili s tamním spolupracovníkem ČRo, Josefem Kašparem.

Opozice navrhuje úřednickou vládu, kterou by mělo podpořit prakticky téměř celé spektrum parlamentních sil. Ale názorové rozdíly mezi opozicí a vládní většinou jsou příliš velké a dohoda obtížná. Tato varianta, kterou by italská veřejnost rozhodně ocenila, prozatím nemá naději na úspěch.

Ze všeho nejpravděpodobnější jsou předčasné volby. Ty ale zdrží reformy. Nakonec bude rozhodovat prezident republiky, zda pověří sestavením vlády jiného politika, nebo rozpustí parlament a vyhlásí termín předčasných voleb.

Brusel prosazení reforem nevěří

O budoucnost třetí největší ekonomiky eurozóny má obavy Brusel. Dnes do Říma přijedou experti Evropské komise, aby ohlídali, jak současná vláda reformy prosazuje. Příští týden se k nim přidají experti z Mezinárodního měnového fondu

Jak připomíná redaktor Ondřej Houska, Berlusconi se zavázal k uvolnění pracovního trhu nebo privatizaci státního majetku. V Bruselu ale málokdo věří, že premiér změny skutečně prosadí. U moci je v Itálii 8 z posledních 10 let a za tu dobu toho podle expertů udělal pro ekonomický růst jen minimum.

Eurozóna a Měnový fond se proto s Římem dohodly na monitoringu vládního reformního programu. Berlusconi ho chce v parlamentu prosadit do konce měsíce. Reformy po Itálii požadují investoři. Ti se obávají, že bez nich země nedokáže splácet své obrovské dluhy.

Na reakci trhů se napjatě čeká

Itálie zatím čeká s napětím na reakci finančních trhů na ohlášenou demisi italského premiéra. „I když včera to tak vůbec nevypadalo, dneska Itálie čeká opravdu napjatě, jestli klesnou úroky placené z italských státních obligací,“ uvedla Lunardi.

Přestože v Itálii se podle ní premiérova demise komentuje velmi pozitivně, není řečeno, že trhy budou reagovat kladně.

V případě Řecka a Španělska trhy reagovaly dobře na ohlášení předčasných voleb. Jenomže v obou zemích se pravice a levice dokážou domluvit v zájmu země. „V Itálii mají většina a opozice stále ještě daleko k nějaké rozumné širší shodě. Proto se dnes čeká opravdu napjatě, jak trhy zareagují,“ dodala Lunardi.

Vědunka Lunardi, Tomáš Pavlíček, Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme