V Itálii se bude rozhodovat o pokračování Berlusconiho vlády

Italská poslanecká sněmovna bude dnes v podvečer hlasovat o vyslovení nedůvěry jednomu z členů kabinetu. Pokud by výsledek hlasování skončil pro kabinet nepříznivě, mohla by padnout Berlusconiho vláda. To vše se děje na pozadí rozkolu uvnitř premiérovi strany Lid svobody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi | Foto: G8 Website (ANSA)

Pokud by Giocomo Caliendo, náměstek ministra spravedlnosti, v hlasování o důvěře neuspěl, varianta Berlusconiho odchodu by zřejmě byla velmi pravděpodobná. Procedura začne v pět odpoledne. Dá se ale předpokládat, že premiérova strana Lid svobody bude mít dostatek hlasů a vláda bude bez problémů dál pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Itálii hovořil Ondřej Houska ve Světě o druhé.

K rozkolu uvnitř strany došlo kvůli sporům mezi Berlusconim a Gianfrancem Finim, předsedou poslanecké sněmovny. Fini totiž kritizoval Berlusconiho praxi obklopovat se lidmi, kteří jsou vyšetřování nebo odsouzení za různé trestné činy. Někteří jsou dokonce obviněni ze spolupráce s mafií.

Fini, dosavadní Berlusconiho spolustraník, vytvořil parlamentní frakci vládní strany Lid svobody pod názvem Budoucnost a svoboda pro Itálii.

Berlusconiho strana nyní nemá ve sněmovně většinu, Fini ale prohlásil, že bude jeho stranu i nadále podporovat, pokud se bude držet programu, na základě kterého vyhrála volby. Fini ale zároveň pohrozil, že může také hlasovat proti vládě.

Martin Křížek, Ondřej Houska, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme