Nehoda českého autobusu v Itálii: řidič zemřel, nikdo z 20 zraněných není v ohrožení života

V severní Itálii havaroval v pátek večer autobus s českými turisty. Podle italských médií sjel ze silnice do travnatého pole. Při nehodě zemřel řidič, který byl podle italského listu La Repubblica také Čech. Dalších přibližně 20 cestujících bylo zraněno. Nehodu mohlo způsobit selhání brzd, příčiny nehody vyšetřuje policie.

Itálie (Aktualizováno: 17:53 5. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K něhodě došlo kolem 18.30 v malé obci Ronzone mezi Bolzanem a Trentem. Autobus vyjel v zatáčce a skončil na travnatém poli. Bylo v něm podle mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaely Lagronové zhruba 40 turistů cestovní kanceláře Mayer & Crocus.

Na místě zasahovaly tři vrtulníky spolu se záchranáři a hasiči. Řidič během nehody zemřel, dalších přibližně 20 cestujících se zranilo.

„Z prvotního hovoru s lékařem jedné nemocnice jsme se dozvěděli, že zranění byli rozvezeni do čtyř nemocnic. Jsou to dvě velké nemocnici v Trentu a Bolzanu a pak další v Roveretu a Meranu,“ upřesnila pro Radiožurnál Jana Karfíková z české ambasády v Itálii.

Přední část vozidla byla při nehodě zničena. Cestující na předních sedačkách tak utrpěli vážnější zranění. Podle informací české ambasády v Itálii ale nikdo z nich není v ohrožení života. 

„Většina z dvaceti lidí měla relativně lehčí zranění, hospitalizováni ale byli všichni. Pět zranění bylo středně těžkého charakteru. Většinou to byli ortopedické záležitosti – zlomeniny, tržné rány a tak dále,“ popsala pro Radiožurnál velvyslankyně v Římě Hana Hubáčková.

Příčina nehody zatím není jasná. Podle prvních zjištění mohly autobusu selhat brzdy. „To jsou skutečně spekulace," uvedla Hubáčková.

Vyšetřování italské policie podle ní ještě neskončilo. Řidičem byl podle italské stanice RAI 62letý Čech. Česká diplomacie jeho identitu ověřuje.

Cestujícím už podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové pomáhají čeští diplomaté. Na místě je také delegát cestovní kanceláře Mayer & Crocus, která zájezd uspořádala.

Společnost vypravila pro ty, kteří při nehodě neutrpěli žádná zranění nebo už opustili nemocnici, jiný autobus. Domů by se podle Hubáčkové měli vrátit v neděli.

„Na zájezdu bylo celkem 42 lidí, z toho deset zůstalo v hotelu. Lidé se dohodli, že na noc nechtějí jet a vyrazí pravděpodobně až zítra ráno. Záleží, kolik lidí ještě ráno přijede z nemocnic. Zbytek klientů, pokud se stane úraz v cizině a klient zde zůstane v nemocnici, převeze do Čech po propuštění asistenční služba pojišťovny,“ říká Petr Majer, jednatel cestovní kanceláře Mayer & Crocus.

Výslechy účastníků nehody probíhají

„Někteří ale budou vyslechnuti karabiníky," uvedla Hubáčková. „Vyšetřování pokračuje a oni potřebují mít výpovědi lidí, kteří u toho byli, což se do této chvíle samozřejmě nestačilo udělat, takže to proběhne v následujících hodinách,“ dodala.

Lidé už také mají zajištěné náhradní ubytování. „Máme zprávy, že partnerská asistenční služba se o nezraněné turisty stará a že se jim snažila zajistit náhradní ubytování. Nezaznamenali jsme s tím stížnosti nebo problémy,“ doplnila Karfíková.

Zdeněk Novák, pla, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme