V Itálii vrcholí rekordní vedra. Platí nejvyšší pohotovost

Itálii zasáhla další mimořádná vlna veder. V deseti italských městech byla vyhlášena pohotovost kvůli vedru s vysokou vlhkostí vzduchu, které je nebezpečné pro zdraví zejména starých nebo nemocných lidí. K městům, kde je dnes pohotovost na nejvyšším stupni, patří i Řím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řím, Itálie | Foto: David Vávra

Třetí, nejvyšší, stupeň pohotovosti se vyhlašuje, když mimořádně vysoké teploty spolu s vysokou mírou vlhkosti trvají déle než tři dny. V Římě a v celé střední a jižní Itálii panuje taková situaci od 2.července. Teploty rozhodně neklesají, chybí jen málo do čtyřiceti stupňů.

Z vedra se u lidí hromadí únava. I v noci zůstávají teploty kolem devětadvaceti stupňů a lidé se pořádně neprospí. Řím je rozpálený a večer nahromaděné teplo sálá z asfaltu a zdí domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi mluvila v Odpoledním Radiožurnálu o vedrech v Itálii

Pohotovost třetího stupně znamená, že nemocnice musí být připravené na mimořádný nápor, supermarkety a obchodní centra jsou k dispozici pro staré lidi, kteří doma nemají klimatizaci, zdravotníci se musí o staré a nemocné lidi postarat doma a v Římě jsou například záchranáři k dispozici i v ulicích.

Dnes byla vyhlášená pohotovost nejvyššího stupně v deseti italských městech, druhý stupeň v dalších patnácti. Zítra vedro vyvrcholí s teplotami kolem 40 stupňů Celsia a třetí stupeň bude platit pro dvacet měst, což už je závažná situace.

O víkendu by měla vedra skončit

Podle meteorologů ale o víkendu letošní vedra skončí a teploty se vrátí do letního normálu. Letos sice nebyly zaznamenány žádné rekordy, ale podle meteorologů letošní červenec bude možná celkově teplejší, než byl v roce 2003.

Vedra však nijak neovlivňují turistický ruch. Měla vliv jen na to, že Italové jeli hromadně k moři na dovolenou už v červenci, zatímco obvyklý prázdninový měsíc byl pro Italy srpen. Zahraniční turisté snášejí vedra v Římě, stejně jako ve Florencii a v Benátkách. Jen ráví více času u moře místo návštěvy historických míst anebo italských měst. Prozatím si sektor turistického ruchu nestěžuje, spíše naopak, hovoří se o oživení.

Vědunka Lunardi, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme