V Itálii začalo předběžné líčení v případu havárie lodi Costa Concordia

Speciální komise začala vyšetřovat nehodu výletní lodi Costa Concordia, která v lednu najela na skálu poblíž toskánského ostrova Giglio. Neštěstí si vyžádalo 32 životů. V jihoitalském Grossetu se na předběžné soudní líčení proto sjely stovky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupy lidí před divadlem Moderno v italském Grossetu

Zástupy lidí před divadlem Moderno v italském Grossetu | Zdroj: ČTK

Cílem speciální komise je zjistit, co se 13. ledna přesně stalo, a určit podíl odpovědnosti jednotlivých osob.

K tomu jí má pomoc svědectví stovek lidí. Vedle některých cestujících, členů posádky či konzultantů je mezi nimi i 70 právníků.

Jeden muž ale v italském Grossetu chybí. Kapitán Concordie Francesco Schettino. Zůstává i nadále v domácím vězení. Přes svého obhájce jen vzkázal, že se bojí o svou bezpečnost. A jeho švagr potom médiím řekl, že na tom není dobře ani psychicky. Kromě strachu prý trpí i depresemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O předběžném líčení v případu ztroskotání lodi Costa Concordia informovala Lubica Bergmanová ze zahraniční redakce

Schettino, kterého prokuratura označila za hlavního viníka tragické nehody, by mohl se vězení strávit až 15 let. Čelí hned 4 obviněním: jde o zavinění nehody, několikanásobné zabití a porušení námořních pravidel.

Kapitán podle svědků neopustil loď jako poslední, jak by správně měl, a taky námořnímu úřadu přesně nepopsal rozsah celé nehody. Konkrétní datum samotného soudního procesu zatím úřady nestanovily.

Kromě Schettina je stíhán i jeho zástupce a sedm zaměstnanců italské společnosti Costa Crociere. Několik skupin cestujících z Itálie, Francie a Spojených států totiž na firmu podalo žalobu.

Italský kabinet v reakci na lednové neštěstí schválil tento týden zákon, podle kterého vyhlídkové lodi nesmějí plout v blízkosti některých částí italského pobřeží. Vrak Concordie je stále u ostrova Giglio, záchranářům se už podařilo odčerpat větší část paliva. Samotné odstranění vraku ale může trvat ještě několik dalších měsíců.

Lubica Bergmanová, mta, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme