V Itálii začne soudní proces s premiérem Berlusconim v kauze ‚Ruby‘

Italský soud dnes začne za zavřenými dveřmi projednávat aféru „Ruby“. Hlavním aktérem bude italský premiér Silvio Berlusconi, kterého obviňují z intimního styku s marockou tanečnicí, v té době nezletilou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italové demonstrovali v Římě proti Berlusconiho snahám o změnu zákonů, které by ho chránily před procesy

Italové demonstrovali v Římě proti Berlusconiho snahám o změnu zákonů, které by ho chránily před procesy | Zdroj: ČTK

Klíčový je právě věk Berlusconiho údajné sexuální partnerky, která připustila, že od něj při prvním setkání dostala sedm tisíc eur. Důvěrné styky nepřiznává ani jeden z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu s italským premiérem Silviem Berlusconim mluvila na Rádiu Česko tamní spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi. Podle ní premiér k soudu nepřijde

Kromě trestného činu placených intimních styků s nezletilou je Berlusconi podezřelý i ze zneužití svého služebního postavení. Měl využít svého vlivu, když milánští policisté zadrželi dívku přezdívanou Ruby kvůli údajné krádeži.

Až 15 let vězení

Nedávno se italský premiér zúčastnil slyšení na jednom ze čtyř procesů, které mu zbyly ze 24 kauz vedených proti němu. Toho dnešního se ale nezúčastní. Jedná se o první slyšení, a tudíž se bude jednat o technických záležitostech. Obhájci budou požadovat, aby se kauzou zabýval ministerský tribunál, nikoli milánský soud.

Do Milána se sjelo několik set novinářů z celého světa, protože zejména obhajoba chce povolat jako svědky kromě mnoha hezkých dívek, které se údajně účastnily večírků v Berlusconiho vile, také několik osobností, jako George Clooney a Cristiano Ronaldo. Počet svědků je rekordní – 132.

Čeká je ale zklamání. Soudci rozhodli, že se jednání bude odehrávat za zavřenými dveřmi. Obávají se zřejmě, že média budou věnovat více pozornosti svědkům, než jednání před soudem.

„Trest pro premiéra by mohl být vysoký, až 15 let. Zejména je tu ale riziko, že by premiér mohl jít vstříc zákazu konání veřejné funkce. To by ale bylo nebezpečné rozhodnutí s rozsáhlými následky a doufejme, že se soud podobnému rozhodnutí vyhne. Takové rozhodnutí by totiž mohlo destabilizovat Itálii,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi a pokračuje:

„Premiér rozhodně není žádný svatoušek a své přátele by si měl rozhodně vybírat lépe, ale tenhle proces poněkud vybočuje z normální praxe. Je tu celá řada podivností. Včera se například dostaly do médií odposlechy premiérova mobilu, který byl odposloucháván bez patřičného povolení parlamentu. Je to protizákonné, ale milánští soudci na to neberou ohled. A nesrovnalostí je víc. Čeká nás proto nejedno překvapení.“

„Italská justice se netěší velké důvěře občanů, ale teď jsou Italové většinou zmatení všemi Berlusocniho trablemi s justicí. Velké části italské veřejnosti je v podstatě úplně jedno, jestli si Berlusconi zval do své vily za své peníze hezké a povolné mladice. Mnozí politici z vládní většiny i opozice si za peníze daňových poplatníků dopřávají podobné radovánky. Mnoha lidem vadí víc to, že Berlusconiho aféry vrhají negativní světlo na celou Itálii a vinu připisují soudcům a opozici,“ dodává Lunardi.

Vědunka Lunardi, Jitka Malá, Lucie Maňourová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme