V italské Lampeduse pokračuje evakuace imigrantů ze severu Afriky

Ze sicilského ostrova Lampedusa by dnes mělo být odvezeno několik dalších tisíc migrantů, kteří tam připluli v posledních dnech. Od začátku roku jich přes ostrov tranzitovalo ze severní Afriky do Itálie 20 tisíc. Na ostrově s pěti tisíci obyvateli jich včera bylo sedm a půl tisíce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z trajektů, který odváží imigranty z Lampedusy

Jeden z trajektů, který odváží imigranty z Lampedusy | Zdroj: ČTK

První dva tisíce migrantů přepravily tři lodi během dnešní noci. Dnes ráno přistály v přístavu na Lampeduse další tři lodě a zítra už by měli být na pevnině všichni migranti. V budoucnosti, jak vysvětlil premiér Berlusconi, který včera ostrov navštívil, u Lampedusy bude kotvit nastálo velký trajekt a eventuální další migranti, kteří připlují na Lampedusu, budou ubytováni dočasně na této lodi a převezeni na pevninu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi v Ranním Radiožurnálu

Pouze přibližně desetina z 20 tisíc lidí, kteří připluli na Lampedusu od začátku roku ze severní Afriky, požádala o azyl. Ostatní skončí v centrech pro nelegální imigranty a měli by být repatriováni. Prozatím ale Tunisko, odkud pochází většina migrantů, odmítá přijímat hromadně své občany zpět.

Tunisko odmítá repatriace

O řešení problému jednaly vlády obou zemí. Tunisko slíbilo, že bude střežit pobřeží a zabrání vyplouvaní člunů s migranty, ale prozatím se mu to nedaří. Itálie slíbila Tunisku finanční pomoc - 80 milionů eur a také úvěry do 150 milionů.

Prozatím ale Tunisko odmítá repatriace svých občanů. Důvodem může být fakt, že Tunisané, kteří se vzbouřili proti starému režimu, na nové vládě požadují právě svobodnou emigraci. Domnívali se zřejmě, že v emigraci do Evropy jim bránila vláda Ben Alího, ale ve skutečnosti je to Evropa, která nemůže přijmout nekonečný počet imigrantů.

Francie například nařídila přísné střežení italsko-francouzských hranic a vrací každého Severoafričana, kterého zadrží, zpět do Itálie. Ve Ventimilia, na italsko-francouzském přechodu, jich skončilo několik tisíc a ti se pokoušejí každý den znovu a znovu dostat za Alpy. Evropská unie slíbila finanční příspěvek, ale Itálie by chtěla spíše, aby Evropa jednala se zeměmi severní Afriky o kontrole emigrace a repatriacích.

Včera navštívil Lampedusu italský premiér Silvio Berlusconi, aby uklidnil ostré protesty ostrovanů, které propukly, když počet migrantů překročil počet místních obyvatel. Berlusconi uznal obětavost lidí z Lampedusy a slíbil jim, že Itálie navrhne jejich kandidaturu na Nobelovu cenu za mír.

Italský premiér Silvio Berlusconi navštívil jihoitalský ostrov Lampedusa | Foto: Reuters

Problémy byly mimořádné - na ostrov se musí dovážet všechno, i voda, a hygienické problémy byly obrovské. Nechyběly ani problémy s bezpečností. Podle otisků prstů – nikdo totiž nemá osobní doklady - se zjistilo, že 2000 Tunisanů, kteří dorazili na Lampedusu, už měli problémy s justicí a byli už jednou z Itálie vyhoštěni.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme