V italských Alpách zahynulo pod lavinami sedm lidí

Dvě laviny v italských Alpách si vyžádaly sedm lidských životů za pouhých 24 hodin. V obou případech byla hlavní příčinou neopatrnost a přehlížení varování a doporučení horské služby. Vzhledem k současným meteorologickým podmínkám lavinové nebezpečí trvá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhové laviny | Foto: Jan Rosenauer

Neuposlechnutí varování horské služby stálo život čtyři záchranáře, dva turisty a německého chlapce, který jezdil se dvěma kamarády na snowboardu ve výšce 3000 metrů mimo sjezdovky.

K prvnímu neštěstí došlo v údolí Lasties v oblasti Trento. Skupina sedmi záchranářů horské služby se vydala pozdě večer hledat dva italské turisty z Furlanska, kteří si vyšli na túru na sněžnicích. Prakticky je našli, byli jen pár desítek metrů od nich, když všechny, až na jednoho, strhla velká lavina.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lavinovém nebezpečí v Itálii hovořila tamní spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi v Odpoledním Radiožurnálu

Osm lidí lavina smetla o 400 metrů níž. Muž, který se zachránil, přivolal pomoc a záchranářům se podařilo vyprostit živé další dva muže. Záchranné operace za pomoci vrtulníků pokračovaly po celou noc na neděli, ale teprve ráno bylo vyproštěno 6 těl. Všichni, dva turisté a 4 záchranáři, zemřeli.

Druhá tragédie se stala v jižním Tyrolsku. Tři německé děti jezdily na snowboardech mimo sjezdovky, přes všechna varování. I je strhla lavina. Jedno z dětí vyvázlo v pořádku, druhé skončilo v nemocnici a je v bezvědomí, ale třetí, třináctiletého chlapce, se už nepodařilo zachránit.

V tomto případě hrálo velkou roli to, že děti a rodiče podcenili obvyklé pokyny horské služby. Děti, které sjížděly z výšky 3000 metrů, u sebe neměly žádný přístroj, který by umožnil zjistit jejich polohu. Pomoc tak přišla se zpožděním.

Nebezpečí přes ochlazení dál trvá

Lavinové nebezpečí nepominulo, přestože se v Alpách už ochladilo. V některých částech alpského oblouku se riziko snížilo, ale v mnoha dalších zůstává na třetím stupni, a to znamená značné nebezpečí. V uplynulých dnech pršelo na vysokou vrstvu sněhu, pod kterým je ale zledovatělá krusta. Ztěžklý sníh je nestabilní a může se snadno sesunout po zmrzlé vrstvě.

Naštěstí se ochladilo, ale bude-li dále sněžit, a to se čeká, lavinové nebezpečí nepomine. Je absolutně nutné dbát doporučení a varování horské služby a informovat o plánovaných túrách a předpokládaném návratu.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme