V Izraeli a Austrálii neustává skandál kolem záhadného ‚vězně X‘

Pracoval pro izraelskou špionáž, nakonec ho ale Izrael uvěznil. On se před dvěma lety oběsil v přísně střežené izraelské věznici. Teprve minulý týden vyšlo najevo, že za utajenou identitou se skrýval původně australský Žid, který se vystěhoval do Izraele, přijal jeho občanství a začal pracovat pro izraelskou tajnou službu Mosad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské přísně střežené vězení Ayalon nedaleko Tel Avivu | Zdroj: Reuters

Muž se původně jmenoval Ben Zygier, poté ale převzal celou řadu jiných identit. Měl australské pasy na různá jiná jména, která nezněla tak „židovsky“. Díky tomu mohl muž cestovat po celém Blízkém východě. V této souvislosti se mluví o tom, že jej Mosad takto posílal třeba do Íránu a dalších zemí, se kterými má Izrael nějaké konflikty.

Přehrát

00:00 / 00:00

S informacemi o „vězni X“ se přihlásil blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

„Vězeň X“ se před dvěma lety oběsil v přísně střežené cele na mokrém prostěradle. V místě, kam nedosahovalo oko kamery. Mluví se o pocitu viny kvůli zradě nebo selhání. Do toho vstupují informace o možné psychické labilitě muže.

Prvotní spekulace, které se objevily v australských médiích, mluvily o tom, že muž své kontakty s Mosadem patrně vyzradil australské kontrarozvědce, a proto byl vězněn. Teď se však zdá důvod, že Australanům „vězeň X“ něco řekl a spřátelený Izrael ho za to potrestal anonymním vězením, příliš přehnané.

Zdá se, že musel provést něco daleko závažnějšího. A to nejspíš vyzradit určitou informaci nějakému ze znepřátelených států Izraele. O co by se mohlo jednat se zatím neví ani v Austrálii, ani v Izraeli.

Břetislav Tureček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme