V Izraeli je otevřená cesta k vytvoření velké koalice

Izraelský vládní blok Likud chce vstoupit do koalice s opoziční levicovou Stranou práce a se stranami ortodoxních Židů. Rozhodli o tom členové ústředního výboru pravicového bloku téměř dvoutřetinovým poměrem hlasů. Poté, co se vláda Ariela Šarona minulý týden rozpadla kvůli neschválenému rozpočtu, tak pominula hrozba předčasných voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron

Ariel Šaron | Zdroj: ČTK

Pro plán Ariela Šarona hlasovalo 63 procent členů ústředního výboru Likudu. To je považováno za velký úspěch zejména proto, že v srpnu tohoto roku Šaron ve stejné otázce neuspěl. Izraelský premiér řekl, že vláda by mohla být vytvořena do deseti dnů.

Předseda levicové Strany práce Šimon Peres v izraelské televizi řekl, že chce přivést svou stranu do vlády proto, aby pomohli obnovit mírový proces a uskutečnit Šaronův plán na odchod Izraele z pásma Gazy.

Šaron tvrdí, že osady v pásmu Gazy, kde mezi zhruba milionem Palestinců žije 8200 Židů, jsou neudržitelné a musejí být vyklizeny.

Očekává se, že jednání o vytvoření velké koalice budou zahájena počátkem příštího týdne.

Jaromír Janev, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme