V Izraeli kvůli dubajskému atentátu sílí volání po odchodu šéfa Mosadu

Pokud za lednovou vraždou předního palestinského teroristy v Dubaji stojí opravdu izraelský Mosad, měl by šéf této tajné služby v úřadu skončit. Takové volání se ozývá mezi izraelskými politiky a v tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Skupina poslanců a také část médií volá po objasnění, jaká byla role Izraele. Několik komentátorů se domnívá, že rozruch už je tak velký, že by měl Ředitel Mosadu Meir Dagan každopádně odejít.

Dagan byl přitom dosud označován za ukázkového muže světa špionáže a organizaci řídí už osm let. Ráno vzkázal, že odejít nehodlá. Podle svých pobočníků prý Dagan neočekává ani to, že by ho k demisi vyzval premiér Netanjahu.

Nikdo dosud nepotvrdil, že za vraždou Mahmúda Mabhúha v dubajském hotelu je opravdu Mosad. Někteří experti se domnívají, že vrazi mohli cíleně nastražit stopy vedoucí právě do Izraele.

Stěží uvěřitelné je prý i to, že by Mosad použil ke svému krytí identitu skutečných Izraelců, aniž by oni o tom věděli. Právě to je předmětem roztržky mezi Izraelem a Londýnem - komando zneužilo britské pasy pěti lidí, kteří dnes žijí v židovském státě a tvrdí, že jim byla ukradena identita.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme