‚Ukončete válku, hladomor je válečný zločin.‘ V Izraeli lidé opět protestovali proti Netanjahuovi

V Izraeli v sobotu večer demonstranti opět protestovali proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a požadovali návrat rukojmích, které v Pásmu Gazy stále zadržuje palestinské teroristické hnutí Hamás. Informovala o tom agentura DPA.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Gantz objímá ženu, když jde na setkání s rodinnými příslušníky rukojmích

Benny Ganc se šel v sobotu potkat s rodinnými příslušníky rukojmích | Foto: Itai Ron | Zdroj: Reuters

„Netanjahu je zodpovědný za jejich návrat domů,“ skandovali demonstranti v Jeruzalémě. „Ten, kdo je nechal na holičkách, je musí dostat zpět,“ křičeli rovněž. Někteří drželi v rukou transparenty s nápisy „Ukončete válku“ či „Hladomor je válečný zločin“. 

Izraelská armáda našla v Gaze těla tří rukojmích. Je mezi nimi i mladá Němka zavražděná při festivalu

Číst článek

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu uvedl, že jeho strana přestane podporovat koalici premiéra Netanjahua, nebude-li do tří týdnů schválen strategický plán pro ukončení války v Pásmu Gazy.

Ganc podle médií požaduje, aby plán zahrnoval šest bodů od rozpuštění palestinského hnutí Hamás po ustanovení nové správy Gazy a brzký návrat obyvatel na sever oblasti.

Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristických útocích Hamásu z loňského října, při nichž zahynulo na 1200 lidí. Dalších zhruba 250 lidí bylo odvlečeno na území Pásma Gazy.

Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. Další klid zbraní se zatím nepodařilo vyjednat. V zajetí zřejmě zůstává kolem 130 rukojmích, nejméně 30 z nich však už podle dostupných informací není naživu.

Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy podle sobotního sdělení ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem přišlo od října o život nejméně 35 386 Palestinců a 79 366 jich utrpělo zranění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme