V Izraeli opět zabíjel sebevražedný útočník

Nejméně pět mrtvých a 50 zraněných si vyžádal útok sebevraha v izraelském městě Netanja severně od Tel Avivu. K činu se přihlásila palestinská radikální skupina Islámský džihád. Jde první atentát po více než čtyřech měsících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják zraněný při útoku Hizballáhu | Foto: AFP

Policisté vytipovali atentátníka jako možného teroristu a snažili se ho obklíčit a zneškodnit. Útočník ale zamířil k nejbližší skupince lidí u vchodu do obchodního domu a tam se odpálil.

Jeden člen ochranky zahynul a policistu výbuch zranil. Policejní velitel Moše Karadi řekl, že se díky včasnému zásahu podařilo zabránit velké katastrofě. Podle informací Českého rozhlasu vážily trhaviny čtyři kilogramy.

Útok se odehrál jen 20 metrů od místa, kde došlo před pěti měsíci k jednomu z posledních sebevražedných atentátů. Velitel policie uvedl všechny jednotky po celé zemi do nejvyšší pohotovosti. Na místech, kde se zdržuje větší počet lidí, probíhají přísné kontroly.

K odpovědnosti se přihlásily takzvané Jeruzalémské brigády, patřící k Islámskému džihádu. Učinily tak prostřednictvím telefonátu libanonské televizi Al-Kanár, která patří militantnímu šíitskému hnutí Hizballáh. Palestinský prezident odsoudil útok a slíbil potrestání viníků.

Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz vydal armádě rozkaz útočit na vedení Islámského džihádu. Vojsko může likvidovat vůdce této skupiny jednotlivě i při útocích na místa, kde sídlí její buňky. Na západním břehu Jordánu, odkud atentátník pocházel, bude také zpřísněna kontrola všech Palestinců. Izraelský premiér Ariel Šaron svolal na dnešní večer zasedání bezpečnostního kabinetu.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme