V Izraeli po volební remíze začala jednání o podobě nové vlády

V Izraeli se naplno rozeběhla jednání o podobě příští vlády. Vítěz parlamentních voleb Benjamin Netanjahu předpokládá, že vládní koalici bude sestavovat právě on, a už začal kontaktovat další strany. Někteří levicoví politici se přitom nevzdávají naděje, že větší blok sestaví oni, a že tak Netanjahuovi neumožní další funkční období v čele vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jair Lapid, lídr nové strany Budoucnost existuje. Právě on rozhodne o podobě nové vlády

Jair Lapid, lídr nové strany Budoucnost existuje. Právě on rozhodne o podobě nové vlády | Zdroj: Reuters

Benjamin Netanjahu jako možného koaličního partnera už oslovil novou stranu Ješ Atid (Budoucnost existuje), vedenou bývalým televizním novinářem Jairem Lapidem, která v předčasných volbách skončila na druhém místě. A právě tato strana nakonec rozhodne o tom, jak bude nová izraelská vláda vypadat.

Jair Lapid totiž může vyslyšet volání vítěze voleb Netanjahua a přidat se k němu, nebo se naopak může rozhodnout nevstoupit do vlády, čímž by patrně vznikla ještě radikálnější pravicovo-náboženská vládní koalice, než má Izrael dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební situaci v Izraeli sleduje tamní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Teoreticky by se taky Jair Lapid mohl stát novým premiérem. To v případě, že by se levici podařilo vytvořit blok, který by Netanjahuovi zmařil sestavení funkční koalice. O zformování takového bloku usiluje především vůdkyně Strany práce Šeli Jachimovičová.

Ta v tuto chvíli stále ještě vyzývá ostatní menší centristické a levicové strany, aby se spojily a aby z jejich středu prezident Péres vybral člověka, který by sestavil kabinet - tím by patrně byl právě Jair Lapid. Tento scénář ale není v tuto chvíli moc reálný.

V Knessetu bude mít blok Likud-Izrael je náš domov 31 poslaneckých mandátů, s 19 křesly centristická formace Budoucnost existuje, třetí místo s 15 mandáty patří Straně práce, ultraortodoxní Šas má 11 křesel stejně jako sionistický Židovský domov, strana má 6 mandátů a strana Vpřed 2 poslance.

Velké ambice před volbami projevovala bývalá ministryně zahraničí Cipi Livniová se svou stranou Hatnua, která dokonce projevila přání vrátit se do čela diplomacie. Její strana získala 6 mandátů a v povolebních úvahách se s ní počítá v obou variantách. Mohla by být jak v centristicko-pravicové vládě, nebo teoreticky i v té levicové.

Z levicových pozic ale Livniová momentálně čelí velké kritice za to, že se už před volbami nespojila se Stranou práce, protože v tom případě by prý levice byla daleko úspěšnější a Netanjahu by byl - podle těchto scénářů - ze hry už teď.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme