V Izraeli po volební remíze začala jednání o podobě nové vlády

V Izraeli se naplno rozeběhla jednání o podobě příští vlády. Vítěz parlamentních voleb Benjamin Netanjahu předpokládá, že vládní koalici bude sestavovat právě on, a už začal kontaktovat další strany. Někteří levicoví politici se přitom nevzdávají naděje, že větší blok sestaví oni, a že tak Netanjahuovi neumožní další funkční období v čele vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jair Lapid, lídr nové strany Budoucnost existuje. Právě on rozhodne o podobě nové vlády

Jair Lapid, lídr nové strany Budoucnost existuje. Právě on rozhodne o podobě nové vlády | Zdroj: Reuters

Benjamin Netanjahu jako možného koaličního partnera už oslovil novou stranu Ješ Atid (Budoucnost existuje), vedenou bývalým televizním novinářem Jairem Lapidem, která v předčasných volbách skončila na druhém místě. A právě tato strana nakonec rozhodne o tom, jak bude nová izraelská vláda vypadat.

Jair Lapid totiž může vyslyšet volání vítěze voleb Netanjahua a přidat se k němu, nebo se naopak může rozhodnout nevstoupit do vlády, čímž by patrně vznikla ještě radikálnější pravicovo-náboženská vládní koalice, než má Izrael dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební situaci v Izraeli sleduje tamní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Teoreticky by se taky Jair Lapid mohl stát novým premiérem. To v případě, že by se levici podařilo vytvořit blok, který by Netanjahuovi zmařil sestavení funkční koalice. O zformování takového bloku usiluje především vůdkyně Strany práce Šeli Jachimovičová.

Ta v tuto chvíli stále ještě vyzývá ostatní menší centristické a levicové strany, aby se spojily a aby z jejich středu prezident Péres vybral člověka, který by sestavil kabinet - tím by patrně byl právě Jair Lapid. Tento scénář ale není v tuto chvíli moc reálný.

V Knessetu bude mít blok Likud-Izrael je náš domov 31 poslaneckých mandátů, s 19 křesly centristická formace Budoucnost existuje, třetí místo s 15 mandáty patří Straně práce, ultraortodoxní Šas má 11 křesel stejně jako sionistický Židovský domov, strana má 6 mandátů a strana Vpřed 2 poslance.

Velké ambice před volbami projevovala bývalá ministryně zahraničí Cipi Livniová se svou stranou Hatnua, která dokonce projevila přání vrátit se do čela diplomacie. Její strana získala 6 mandátů a v povolebních úvahách se s ní počítá v obou variantách. Mohla by být jak v centristicko-pravicové vládě, nebo teoreticky i v té levicové.

Z levicových pozic ale Livniová momentálně čelí velké kritice za to, že se už před volbami nespojila se Stranou práce, protože v tom případě by prý levice byla daleko úspěšnější a Netanjahu by byl - podle těchto scénářů - ze hry už teď.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme