V Izraeli se dostala na veřejnost fotka premiéra u přísně střeženého reaktoru

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu stojí v bílém plášti u jaderného reaktoru v izraelské Dimoně. Právě taková fotografie se v úterý večer objevila ve zprávách státní izraelské televize. Teď ale úřad vlády popírá, že taková fotka vůbec existuje. Závod v Dimoně totiž patří k nejvíce střeženým tajemstvím židovského státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Zdroj: ČTK

Snímky podobného typu musejí projít cenzurou, a i když už v Dimoně byla v minulosti řada politiků, žádné fotky se z toho na veřejnost nedostaly. Jak upozorňuje deník The Jerusalem Post, samotný úřad premiéra tedy předáním snímku novinářům možná porušil přísné předpisy.

Fotografie z Dimony jsou každopádně pro izraelské vedení velmi citlivé téma . V 80. letech vynesl snímky reaktoru technik Mordechaj Vanunu.

Přetiskl je v britském tisku a svět se dozvěděl, že Izrael má desítky jaderných zbraní. Vanunua pak unesla tajná služba Mosad do Izraele, kde si odseděl 18 let.

Přečtěte si také:
Hizballáh prý může raketou zasáhnout izraelský reaktor v Dimoně
Izrael popřel zprávy o chystaném útoku na reaktor v Dimoně
V Izraeli byl propuštěn jaderný špion Mordechaj Vanunu

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme