V Izraeli se pokusil zabít kvůli neúnosné ekonomické situaci už pátý člověk

Dnes má v Izraeli proběhnout pohřeb 57letého muže, který se před týdnem zapálil na protest proti sociální situaci v zemi. V pátek podlehl rozsáhlým popáleninám. Mezitím ale ze židovského státu přišla další šokující zpráva. Dnes dopoledne se o stejný druh sebevraždy pokusil 45letý veterán izraelské armády a invalida na vozíčku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu Izraelce Mošeho Silmana, který se upálil | Zdroj: Reuters

Situace muže je velmi špatná. Polil se hořlavinou na autobusové zastávce. Jeden řidič se ho sice pokusil uhasit, ale veterán má popáleniny na 80 procentech těla a je v nemocnici v kritickém stavu.

Podle izraelských médií byl ve velkých dluzích a kvůli své sociální a ekonomické situaci opakovaně protestoval před ministerstvem obrany a snažil se získat pomoc. Zranění, která ho dostala na vozíček, prý totiž získal právě v armádě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Detaily přinesl ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnál blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Sebevražda Mošeho Silmana rozpoutala celonárodní hnutí. Navíc už měl pět dalších následovníků, kteří se pokusili vzít si život.

Včera se na podporu zemřelého konaly velké demonstrace a smuteční shromáždění. Lidé dávají vinu úřadům a pravicové vládě premiéra Netanjahua, hlasy z druhé strany říkají, že řešit tíživou situaci lidí takto extrémně je zcela nepřijatelné.

Už loni v létě se v Izraeli konalo velké protestní hnutí, do kterého se zapojily desítky tisíc lidí. Čísla ukazují Izrael jako bohatý stát, ale je tu extrémní rozdíl mezi bohatými a chudými lidmi. Až třetina dětí žije pod hranicí chudoby.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme