V Izraeli vrcholí volba předsedy strany Kadima i budoucího premiéra

Ministryně zahraničí Cipi Livniová je favoritkou probíhající volby nového vůdce izraelské vládní strany Kadima a tedy i příštího premiéra. Dosavadního předsedu strany a vlády Ehuda Olmerta donutily k odchodu jeho korupční skandály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šaul Mofaz, Cipi Livniová | Zdroj: ČTK

Průzkumy mezi členy Kadimy přisuzují Livniové zisk více než 40 procent hlasů, což by stačilo na vítězství už v prvním kole. V jejím štábu ale roste znepokojení nad velmi nízkou účastí stranických voličů při hlasování.

Právě malá účast totiž nahrává druhému z celkem čtyř kandidátů Šaulu Mofazovi. Ministr dopravy vytrvale objížděl jednotlivá města a získával si rozmanitou podporu dokonce i od starostů z jiných stran. Mofazovi stoupenci navíc vykazují mnohem větší organizovanost než tábor Cipi Livniové. Rozhodnuto ale bude až za tři hodiny po zavření volebních místností.

Personální rošády v izraelské vedení každopádně opět zasahují i do diplomacie. Jak dnes oznámil syrský ministr zahraničí Valíd Muallim, Izrael kvůli nim požádal o odložení dalšího kola syrsko-izraelských mírových rozhovorů.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme